İstanbul’da beklenen kar yağışı Beylükdüzü ve Avcılar’da başladı

İstanbul'da beklenen kar yağışı sabaha karşı başladı. Yüksek kesimlere sahip birçok ilçede saat 05.00 itibarıyla yer yer yoğun kar yağışları görülürken Başakşehir, Esenler, Esenyurt, Sultangazi, Arnavutköy, Silivri, Çatalca gibi ilçelerde lapa lapa kar yağdığı görüldü. Megakent için turuncu kodla uyarı yapılırken uçak ve feribot seferleri iptal edildi. Tüm Türkiye sağanak yağmur ve kara teslim olurken yağışlı havaların çarşamba gününe kadar devam edeceği ifade edildi.

featured

İstanbul’da beklenen kar yağışı sabaha karşı etkili olmaya başladı. Megakentin bazı ilçelerinde lapa lapa kar yağarken Valilik herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için tedbir aldı.

Gün doğumuna az bir zaman kala Başakşehir, Esenler, Esenyurt, Sultangazi, Arnavutköy, Silivri, Çatalca gibi ilçelerde yoğun kar yağışı geçişleri görülürken o sırada yollarda olmak zorunda kalan bazı vatandaşlar yoğun kar yağışı ile zorluklar yaşadı.

Meteoroloji ve İstanbul Valiliği kar yağışının takvimi, miktarı ve alınan önlemlerle ilgili son dakika uyarılarında bulundu.

İSTANBUL’DA BEKLENEN KAR YAĞIŞI BAŞLADI

Saat 05.00 itibarıyla aralıklarla yüksek kesimlere sahip ilçelerde kendini göstermeye başlayan kar yağışı özellikle Avrupa yakasında oldukça etkili başladı.

Zaman zaman trafikteki vatandaşların görüş mesafesinin 7-8 metrelere düştüğü görüldü.

Kar yağışının gün boyu İstanbul’un tüm ilçelerinde belli aralıklarla etkili olacağı belirtiliyor.

VAPUR SEFERLERİ İPTAL

İstanbul’da olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı vapur seferleri iptal edildi.

Şehir Hatları AŞ’nin internet sitesinde yer alan duyuruda, Avcılar-Bostancı, Avcılar-Bakırköy-Yenikapı-Kadıköy, Bostancı-Moda-Kadıköy-Kabataş, Üsküdar-Aşiyan, Maltepe-Adalar ve Beşiktaş-Adalar seferlerinin hava muhalefeti (lodos) sebebiyle yapılamadığı bildirildi.

İDO’DA İPTAL EDİLEN SEFERLER

İDO’nun internet sitesindeki duyuruda da 08.30 kalkışlı Bursa-Yenikapı-Kadıköy, 08.30 kalkışlı Bandırma-Yenikapı-Kadıköy ve 11.15 kalkışlı Kabataş-Kadıköy-Yenikapı-Bursa seferlerinin olumsuz hava koşulları nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ TEDBİRLERİ DUYURDU

İstanbul Valiliği, kentte beklenen olumsuz hava koşullarına karşı alınan önlemleri duyurdu.

KAR YAĞIŞI PAZAR VE SONRASINDA DA DEVAM EDECEK

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden alınan son verilere göre pazar günü ve takip eden günlerde İstanbul çevresinde yağmur, kuzey ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur şeklinde görülecek yağışların, pazartesi öğle saatlerinden itibaren il genelinde kar yağışına dönüşmesinin beklendiği belirtildi.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA

Rüzgarın pazar sabah saatlerinden sonra kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-80 km/saat), Avrupa yakasında yer yer tam fırtına (80-100 km/saat) şeklinde esmesinin beklendiği kaydedildi.

TEDBİRLER ALINDI

Meteorolojik raporlar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle İçişleri Bakanlığının Kış Tedbirleri Genelgesi uyarınca Valilik koordinasyonunda ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileriyle Karla Mücadele Hazırlık Değerlendirme Toplantısı yapıldığı aktarılan açıklamada, şöyle denildi: “İlimizde karla mücadele çalışmalarını yürütmek üzere AFAD, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, güvenlik, trafik, sağlık ve ulaştırmaya ilişkin görevleri bulunan tüm kurumlarımız 24 saat esasına göre hizmete hazır bulunacaklardır.

İstanbul’da TAMP çalışma gruplarımızı teşkil eden tüm kurumlarımız, 5 bin 277 kilometre yol ağı üzerinde 11 bin 130 personel, 171 acil çıkış noktası ve 23 Otoyol Hizmet Tesisi (OHT), 57 iş makinesi noktasında 2 bin 591 iş makinesi, 101 noktada 475,400 ton tuz, 3 bin 640 ton solüsyon kapasitesi ile kar ve buzlanma ile mücadele çalışmalarına hazır durumda bulunmaktadır. İl Jandarma Komutanlığı 437 araç ve 2 bin 142 personel, İl Emniyet Müdürlüğü 210 araç ve 703 personel, Kızılay 101 noktada 2 bin 300 çalışan, gönüllü ve 162 araç, AFAD İl Müdürlüğü ise 1250 çalışan, gönüllü ve 84 araç ile karla mücadele çalışmalarına destek vereceklerdir.

Bu çalışmalarda kullanılmak üzere temin edilen iş makinesi, çekici ve kurtarıcı sayımız, 2022 yılına göre yüzde 143 oranında artırılmıştır. Otoyol güzergahındaki 23 hizmet tesisinde 5 bin 598 araçlık parklanma kapasitesi mevcuttur.”

Açıklamada, ildeki olumsuz hava koşulları ve karla mücadele çalışmaları ile kara yolu, hava yolu, demir yolu ve deniz ulaşımında ilgili kurumlarca sürdürülen çalışmaların, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezinde 24 saat esasına göre takip edildiği kaydedildi.

Benzer Haberler
thy-pegasus-ucak-seferleri-iptal
İstanbul’da hangi uçuşlar iptal edildi? THY ve Pegasus iptal olan uçak seferleri sorgulama ekranı
istanbul vapur iptal
İstanbul’da havadan sonra denizde de iptal! Birçok vapur seferi yapılamayacak
9DEE3657-605F-4A29-B686-986660E43BD4
İstanbul’da yoğun kar alarmı: THY 238 seferini iptal etti

Valilik açıklamasında, “İstanbul istikametine yola çıkacak kamyon, tır ve diğer araç sürücülerimizin, bölgemizdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle mağduriyet yaşamamak için kış lastiği takılması ve yapılan uyarılara riayet edilmesi konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz. Olumsuz hava koşulları nedeniyle tüm vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir