Bergen’in mezarı neden kafeste? Acıların Kadını Bergen’in hayat hikayesi…

Bergen'in mezarı neden kafeste? sorusunun yanıtı, sanatçının hayatını anlatan film nedeniyle gündeme geldi. Terk ettiği kocası Halis Serbest tarafından yüzüne kezzap atılan ve daha sonra silahla vurularak öldürülen şarkıcı Bergen, "Acıların Kadını" olarak hafızalara kazındı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bergen’in hayatını anlatan vizyona girecek olmasıyla birlikte sanatçının hayatı araştırılmaya başlandı. Kocası tarafından önce yüzüne kezzap atılan Bergen, yine aynı kişi tarafından öldürülmüştü. 30 yaşında hayata gözlerini yuman Bergen’in mezarı bir kafesin içinde bulunuyor.

BERGEN KİMDİR?

Asıl adı Belgin Sarılmışer olan Bergen, 16 Temmuz 1960’da Mersin’de dünyaya geldi. Henüz 6 yaşındayken, annesi Sebahat Çakır ile babasının boşanması sonucu, 1966’da annesiyle Ankara’ya yerleşti.

Yenimahalle Yunus Emre İlkokulu’ndan sonra Ankara Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü girdi ama maddi sıkıntılar nedeniyle ayrılıp yaşını büyülterek bir süre PTT’de çalıştı.

1977’de eğlenmek için gittiği gece kulübünde arkadaşlarının ısrarıyla sahneye çıkarak ‘Batsın Bu Dünya’yı seslendirdi ve kulübün sahibi İlhan Feyman’dan teklif alarak, sahnelere adım attı.

Sahne adını, Norveç’in Bergen şehrinden etkilendiği için Bergen olarak belirleyen sanatçı, Feyman Gece Kulübü’nde Grup Lokomotif orkestrası ile birlikte Türk Sanat Müziği, Türk Hafif Müziği ve dönemin modası olan arajmanlardan oluşan repertuarlarla sahne aldı.

Adana Kozan’da Bergen filmi sinemadan çekildi! Halis Serbest, yapımcıları tehdit mi etti?

KEZZAP SONUCU TEK GÖZÜNÜ KAYBETTİ

Ankara’dan sonra iş için Adana’ya giden Bergen, burada Halis Serbes’le tanıştı ve bir yıl sonra da evlendi. 1982 yılında Atlas Plak’tan ilk longplayı olan ‘Şikâyetim Var’ı çıkardı. Sanat yaşamındaki çıkışı devam ederken kocasının şiddet göstermesine dayanamayan Bergen, birçok kez eşinden kaçtı.

Ekim 1982’de İzmir’de çalışırken kocasının azmettirmesiyle yüzüne kezzap atıldı. Bu saldırıda tek gözünü kaybeden ve vücudun büyük bir kısmı yanan Bergen, tedavi sonrası Kibariye’yi meşhur eden ‘Kimbilir’ şarkısının bestecisi Cengiz Özşeker tarafından ikna edilip sahneye çıkarıldı.

BERGEN NASIL VE NE ZAMAN ÖLDÜ?

Kocasından Nisan 1989’da resmen boşanan Bergen, Haziran 1989’da sahnelere dönüşünü, hayattayken ki son albümü olan “Yıllar Affetmez” ile yaptı. Yoğun bir ilgiyle karşılanan albümün tanıtım turnelerine başlayan sanatçı 14 Ağustos 1989’u 15 Ağustos’a bağlayan gece Adana Pozantı’da boşandığı eşi Serbes tarafından kurşunlanarak öldürüldü. Sanatçının cenazesi memleketi Mersin’de defnedildi.

Bergen 1

BERGEN’İN MEZARI NEDEN KAFESTE?

1980’li yıllarda arabesk müziğin kraliçesi olarak anılan Bergen’in mezarını kafes içinde gören vatandaşlar, ilk başta anlam veremeseler de altında yatan nedeni öğrendiklerinde bir kez daha üzüntü yaşıyor.

Kocası tarafından öldürülen şarkıcı Bergen’in mezarının kafes içinde olmasının nedeni iddiaya göre, kocası Halis Serbest’in Bergen’i vurduktan sonra “Seni mezarında bile rahat bırakmayacağım” demesiydi. Bunun üzerine Bergen’in annesi, kızının mezarını saran kocaman bir kafes yaptırdı.

Bergenmezar

Bergen’in mezarı neden kafeste? Acıların Kadını Bergen’in hayat hikayesi…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.