Naci Bostancı’nın roman kahramanı Mümtazer Türköne

featured

Fehmi Çalmuk,  www.esnafhabertv.com sitesinde yayımlanan “İllede Kasım…Kim Gitsin,Kim Kalsın?” yazısında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin gündeme getirdiği Mümtazer Türköne konusunda ilginç bir ayrıntıyı paylaştı.

Çalmuk  AK Parti Grup Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı’nın 1996 yılında  yayınladığı “Işığın Gölgesi” romanında “Seçkin” isimli kahraman Mümtazer Türköne’yi anlatmasına rağmen şimdilerde sessiz kalmasını şöyle yorumladı:

CILBIR USTASI TÜRKÖNE

“Ak Parti Grup yönetiminde radikal bir değişiklik olur mu? Grup Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı’nın en yakın arkadaşı Mümtazer Türköne konusunda MHP Lideri Bahçeli’nin başlattığı tartışmaya kıyısından/kenarından bile bulaşmaması ilgi çektiği kadar manidar bulundu. Çünkü Bostancı’nın 1996’da yayınladığı “Işığın Gölgesi” romanın “Seçkin” isimli kahraman Mümtazer Türköne’den başkası değildi.  Bostancı Seçkin’i şöyle anlatıyordu:

 Seçkin’i düşünüyorum. O entrik bir zekâdır; her şeyi hesaplar, analiz eder. Duygularından çok aklıyla davranır. Kendini koruma içgüdüsü güçlüdür. Gerçekliği romantizme feda etmez…  Nesnellikle bencilliğin birbirine karıştığı kişiliğine rağmen arkadaşları, sevdikleri için ne zaman nerde nasıl kendini ateşlere atacağı belli olmaz. Seçkin…

 Yavrum ya kaçış ya hapishane şimdi, başka tercihin yok. Dairenin dışındasın ama içindeymişsin gibi sorgulanacaksın. Olmayan imanını hesaba çekecekler. Hangi hikâyeyi dile getireceksin merak ediyorum. “Mavici değilim” diyemezsin, döneklik olur bu.”

Unutmadan Mümtazer Türköne en iyi yemek olarak“Cılbır” yaparmış.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir