Mehmet Ali Kulat son anketleri yorumladı: AK Parti hâlâ birinci

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, AK Parti'nin halen birinci parti olduğunu açıkladı. Kulat: ''AK Parti'de erime devam ediyor. AK Parti şu anda yüzde 28-29 bandında ki bunun içinde yüzde 2'lik bir HDP'li seçmenin olduğunu var sayarsak 27'lere kadar inebilecek bir AK Parti şu an için görünüyor.'' şeklinde konuştu.

featured

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, ankaramasasi.com Genel Yayın Yönetmeni Fatih Atik’in konuğu oldu. AK Parti ve MHP’nin seçim kanununda değişiklik teklifine ilişkin konuşan Mehmet Ali Kulat, son yaptıkları anketin sonucunu da canlı yayında paylaştı.

CHP ile AK Parti arasındaki makasın daraldığını belirten Mehmet Ali Kulat, “Biz her ay kamuoyu araştırması yapıyoruz. Sistematik bir şekilde abonelerimiz için yapıyoruz. AK Parti’nin halen birinci parti olduğunu söyleyebilirim. Ama makas CHP ile son derece kapanmış durumda. Bu CHP’nin oyu arttığı için değil AK Parti’nin oyu azaldığı için. AK Parti’de erime devam ediyor. AK Parti şu anda yüzde 28-29 bandında ki bunun içinde yüzde 2’lik bir HDP’li seçmenin olduğunu var sayarsak 27’lere kadar inebilecek bir AK Parti şu an için görünüyor. CHP’yle çok yaklaştılar kafa kafaya geldiler” diye konuştu.

“HDP’NİN BARAJ SORUNU YOK”

Kulat, seçim kanunu teklifin barajın düşürülmesinin bir HDP’yi baraj altı bırakmak ve Millet İttifakı’nı bölmek üzere iki amacı olduğunu söyledi.

HDP’nin baraj sorunu olmadığını belirten Kulat “İktidar tarafından şöyle bir iddia var: ‘Baraj yüksek olduğu için Türkiye’de HDP barajı aşsın diye başka partilerden HDP’ye destek oluyor, bunu engelleyelim. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da blok oy alıyor, bunu engelleyelim.’ Bu da AK Parti’den giden vekil anlamına geliyor. Dolayısıyla baraj aşağıya düştüğünde HDP’nin baraj altında kalacağına inanan iktidarda bazıları var. İş öyle değil HDP barajın üstünde. HDP’nin yüzde 2-3 seçmeni, şehirlerde genellikle esnaf olanlar, kendilerini iktidarın içinde kamufle ederler. İktidar değişsin o seçmen bu sefer de kendini CHP’li diye tarif eder. Çünkü devletten çekinceleri olan bir seçmen gurubu. AK Parti içinde kendini kamufle ediyorlar, seçim zamanı sandığa gittiklerinde HDP’ye oy verirler” dedi.

”ÖNEMLİ AŞİRETLER MİLLET İTTİFAKINA KAYIYOR”

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat; ”Önemli isimler ve aşiretler Millet İttifakı’na geçiyor” açıklamasını yapıp sözlerine şu şekilde devam etti, ”Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Doğu ve Güneydoğu çıkarması sayın Meral Akşener’in Doğu ağırlıklı çalışmaları bu noktada dikkat çektiği gibi ben başka şeylerde görüyorum. Önemli aşiretler şu anda Millet İttifakına geçiyorlar. İl ilçe yönetimlerinde görev alan önemli isimler görüyorum. Bu anlamda da ciddi bazı adımlar konuşulabilir. Millet İttifakı aşiret üstünlüğünü ciddi şekilde ele geçirmiş gibi görünüyor.”

CHP’ye yakınlığıyla bilinen Jahrein bile İBB’deki pisliğe dayanamadı! Ekrem İmamoğlu için şok eden ifşalar…

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir