Kovid-19 uluslararası doğrudan yatırımları nasıl etkiledi?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kovid-19 nedeniyle uluslararası doğrudan yatırımlar, geçen yılda olduğu gibi bu yılda baskı altında olduğu açıktır.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından hazırlanan 2021 Dünya Yatırım Raporu’na göre, uluslararası doğrudan yatırımlar, Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik kısıtlamalar, tedbirler, uluslararası ticarette dramatik düşüşler ve dolayısıyla ekonomideki daralmalar nedeniyle 2020 yılında bir önceki yıla yani 2019 yılına kıyasla yüzde 35 azalarak 1.5 trilyon dolardan 999 milyar dolara düştü.

Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında uluslararası doğrudan yatımlarda görülen düşüş ile birlikte uluslararası doğrudan yatırımlar, 2005 yılında görülen seviyeye geri döndü.

Uluslararası doğrudan yatırımların, sanayinin, altyapı yatırımlarının ve sıfırdan birçok yatırımın temeli olması nedeniyle, uluslararası doğrudan yatırımların azalışı ile ekonomik büyüme dolayısıyla küresel ekonomi ciddi şekilde olumsuz etkilendi.

EN FAZLA ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIM ÇEKEN ÜLKELER

En fazla uluslararası doğrudan yatırım çeken ülkeler içerisinde yer alan ilk beş ülke sırasıyla ABD, Çin, Hong Kong, Singapur ve Hindistan olarak sıralanmaktadır.

Kovid-19 nedeniyle ABD’de uluslararası doğrudan yatırımların miktarı 2019 yılında 261 milyar dolardan 156 milyar dolara düşerken Çin’de ise 141 milyar dolardan 149 milyar dolara yükselmiş. Aynı yükselişi Hong Kong’da da görüyoruz. Hong Kong’da uluslararası doğrudan yatırımların miktarı 2019 yılında 74 milyar dolar iken 2020 yılında 119 milyar dolara yükselmiş.

Türkiye’de ise 2020 yılında ülkeye gelen toplam uluslararası yatırımların miktarı 2019 yılına göre yüzde 15 azalarak 7,9 milyar dolar olarak gerçekleşmiş.

Uluslararası doğrudan yatırım çeken gelişmiş ülkelerde azalışın daha fazla olduğu görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde uluslararası doğrudan yatırımların geçen yıl yüzde 58 azalırken gelişmekte olan ülkelerde bu azalışın daha düşük kaldığını görüyoruz. Gelişmekte olan ekonomilerde Asya’da devam eden altyapı yatırımları nedeniyle düşüş yüzde 8’de kalmış.

Kovid-19 nedeniyle bölgesel açıdan meydana gelen değişime bakıldığında Avrupa’ya uluslararası doğrudan yatırım girişleri yüzde 80 azalırken, Kuzey Amerika’ya ise yüzde 42 oranında azalmış.

Diğer yandan, diğer gelişmekte ve düşük gelirli ülke gruplarına baktığımızda, Latin Amerika ve Karayipler ülkelerine uluslararası doğrudan yatırım girişleri yüzde 45 azalırken Afrika’ya yüzde 16 oranında düşüş gerçekleşmiş.

Buna karşılık, Asya’ ya uluslararası doğrudan yatırım girişleri yüzde 4 artarken, geçiş ekonomilerine yönelik uluslararası doğrudan yatırım girişleri ise yüzde 58 oranında düşmüş.

2021 YILINDA ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIMLAR ARTAR MI?

UNCTAD raporunda, salgının gidişatı ile ilgili belirsizliklerin devam etmesi nedeniyle hem ekonomilerdeki toparlanma hem de uluslararası doğrudan yatırımlara yönelik beklentilerin oldukça belirsiz olduğu vurgulanmakta.

Dolayısıyla, uluslararası doğrudan yatırımların trendi, aşılamanın ve ekonomik toparlanmanın hızına, teşvik paketlerinin yatırımlar üzerindeki potansiyel etkisine ve yatırımcıların uluslararası projeleri yeniden değerlendirmeleri gibi bir çok faktöre bağlı olduğu açıktır.

Bu nedenle uluslararası doğrudan yatırımların salgın öncesine gelmesinin biraz zaman alacağı açıktır.

Kovid-19 uluslararası doğrudan yatırımları nasıl etkiledi?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.