Korona testlerindeki fahiş fiyatlar gündem oldu

featured

Corona virüsü testi yaptırmak isteyenler eğer yurt dışına çıkacaksa 250 TL yatırıp anlaşmalı sağlık kuruluşlarında testlerini yaptırabiliyor. Yurt dışına çıkmak istemeyenler ise devlet hastanesi yerine özel hastaneyi tercih etmeleri durumunda 500 TL’ye kadar ücret ödüyor. Sözcü muhabirleri yurdun dört bir yanındaki özel hastanelerin corona virüsü test tarifeleri ve usullerini araştırdı. Kimi özel hastane muayene isterken kiminin istememesi dikkat çekti. Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman özel hastanelerde yapılan testlerin denetlenmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Kimi özel hastane muayene yapmadan PCR ve antikor testinin olduğu paketleri hastalarına sunarken kimileri sadece tomografi testi yapıyor.

Corona virüsü salgınında kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte ikinci dalga endişesi büyürken Türkiye’de vaka sayıları binin üstüne çıktı. ‘Kontrollü normalleşme’nin normalleşme olarak algılanması gece kulübü gibi mekanların hemen hemen sıfır önlem ile hizmet vermeye başlamasıyla birlikte bilim insanları uyarılarının dozunu artırdı.

Vatandaşlar ise yeri geldi mi en küçük öksürükte bile ‘acaba ben de corona mıyım?’ sorusunu soruyor, virüs endişe bozukluğu yarattı. Test için devlet hastanesine gitmek istemeyenler ise özel hastanelerde soluğu alıyor. Sozcu.com.tr ekibi 8 farklı ilden 10 özel hastanedeki corona virüsü testi yaptırma koşullarını araştırdı. Sağlık Bakanlığı’nın resmi olarak corona virüsü testi için belirlediği bir tavan ücret yok. Sadece lisanslı sporcular ve yurt dışına çıkacak olan vatandaşlar için 250 TL’lik yasal bir ücret belirlenmiş fakat bu iki kriteri karşılamıyorsanız ödeyeceğiniz para çok daha yukarıya çıkabiliyor.

Örneğin İstanbul’da aradığımız tanınmış üç özel hastane de corona virüsü testi ücretini telefonda paylaşamadıklarını söyledi. Çağrı merkezi yetkilileri test yaptırmak için acil girişinden kayıt açtırılması gerektiğini doktor muayenesinden sonra ise test yapılacağını belirtti. İstanbul Şişli’deki bir özel hastanenin çağrı merkezi yetkilisi corona virüsü testi için ücret alınmadığını fakat acil girişinde muayene ücreti olduğunu sözlerine ekledi ve muayene ücretini de telefonda paylaşmadı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir