Kemal Kılıçdaroğlu: “Vaka sayısı ve ölü rakamları doğru değil”

featured

Kemal Kılıçdaroğlu, açıklanan koronavirüs verilerinin gerçek olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Covid-19 sürecini yaşıyoruz. Resmi rakamlara göre hayatını kaybeden kardeşimiz 6 bini aşkın. Bu rakamların çok daha fazla olduğunu ben de siz de doktorlar da biliyor. Ne olursa olsun bizler mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile gazeteciler Hülya Kılınç, Murat Ağırel, Aydın Keser, Ferhat Çelik’in de yargılandığı MİT personelinin cenaze töreninin haberleştirilmesine yönelik açılan dava için de konuştu.

Odatv’ye destek çıkan ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’ın serbest bırakılmasını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın Odatv’ye özel bir alerjisi var. Her siyasal görüşten insan buradan bilgi alıyor. Haber konusunda haberin sunuşu konusunda Türkiye’de en önemli sitelerden biri. Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç boşu boşuna hapis yatıyor. Bir MİT mensubunun şehit olması hepimizin yüreğini dağlar. MİT mensubunun ifşa eden önce Erdoğan’dır. Odatv 187 gündür kapalı, yasaklayan hiçbir yasa maddesi yok. Tamamen kanunsuz. Tamamen Erdoğan’ın talimatı üzerine yapılıyor. Müyesser Yıldız Ankara’da hapishane’de. Tutukluluk sebebi ‘devletin gizli kalması gerekn belegelerini yayımlamak’ fakat o haberler hala yayında. İşin garip tarafı Yıldız’ın iddianamesi hala hazırlanmadı. Trump’ın mı telefon etmesi lazım, Merkel’in mi etmesi lazım. Emperyal güçler talimat verdiğinde Erdoğan esas duruşa geçiyor. Bir kere de erdemin önünde esasa geç” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarında öne çıkan kısımlar şöyle:

Bizler gibi düşünen politikacılarla birlikte yapacağız. Türkiye söz sahibi ülke haline gelecektir, asla talimat almayacaktır.

Covid-19 sürecini yaşıyoruz. Resmi rakamlara göre hayatını kaybeden kardeşimiz 6 bini aşkın. Bu rakamların çok daha fazla olduğunu ben de siz de doktorlar da biliyor. Ne olursa olsun bizler mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bir salgın var mı evet var nasıl mücadele edeceğiz, mantıkla stratejiyle. Önce bulaşmayı engelleyeceksin. Önlemler alacaksın. İkinci konu; hastalık bulaştıysa tedavi edeceksin bu kadar basit.

“BİLİM KURULU KENDİ ARASINDA ÇELİŞİYOR”

Biz başlangıçta yola çıktık, şimdi yayılıyor virüs, hastaneler, yoğun bakımlar tıka basa dolu. Bu ülkenin iyi yönetilmediğini gösteriyor.

Biz çıktık, hiçbir politik söylemde bulunmadan çözüm önerileri sunduk. Bilim Kurulu çok güzel ama eksiği ne bir sözcüleri yok. Kendi aralarında çelişiyorlar. Bunu gördük.

“SAĞLIK BAKANI GÜVENİNİ YİTİRDİ”

Biz bunları dedik, çıktık TV’lere tek tek anlattık. Hangi partiden, hangi inançtan olursa olsun bunu söylüyorum, muhalefet yapmamaya, doğru yolu göstermeye çalıştık. Bunun için vatandaşla buluştuk, dedik ki; “Sorunu böyle çözersiniz.”

Ama böyle olmadı. Sağlık Bakanı çıktı açıklama yaptı. Başlangıçta güven vermişti ama bütün güveni yitirdi. Cümle şu oldu; “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla” Cumhurbaşkanı doktor değil ki. Bilim Kurulu, siz doktorsunuz.

Sayılar gerçeği yansıtmıyor, bunu bu topraklarda yaşayan herkes biliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir