Duayen modacı Yıldırım Mayruk’tan Sultan’lı veda defilesi

featured

Modanın duayen ismi Yıldırım Mayruk bu gece son defilesini yaptı.

Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen “Yıldırım Mayruk Jübile Gala” gecesinde ünlü isimler de bulundu.

Türk Sineması’nın “Sultan” lakaplı ünlü oyuncusu Türkan Şoray, Yıldırım Mayruk’un mesleğine veda ettiği defilede podyumda yürüdü. Şoray’ın podyuma çıkmasıyla final yapılan defilede Arzum Onan, Çağla Şikel, Azra Akın gibi ünlü isimler de yer aldı.

Gecenin sonunda ayakta alkışlanan Mayruk, gözyaşlarına hakim olamadı.

Tasarımcı ve modacı Yıldırım Mayruk, özellikle gelinlik tasarımları ile tanınıyordu. Bu alanda Türkiye’de en iyi gelinlik tasarımcısı olarak görülüyor.

Koleksiyonlarını Londra, Abudabi, Tel-Aviv, Alhain, Haifa gibi uluslararası merkezlerin yanısıra İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Diyarbakır’da sergileyen Mayruk gelirlerini başta eğitim olmak üzere hayır kurumlarına bağışlamıştı.

YILDIRIM MAYRUK KİMDİR

Yıldırım Mayruk, 1940 yılında Bursa’da 5 çocuklu ailesinin en küçük çocuğu olarak doğdu.

Yıldırım Mayruk, 12 yaşındayken babası öldü. Terzi olan ablasından etkilenerek bu mesleğe gönül verdi. 1960 yılında Askerlik hizmetinden döndükten sonra ablasının terzi atölyesinde çalışmaya başladı.

Lise yıllarında şapka yapıp satarak başladığı moda hayatına 1960′li yılların başında Bursa’dan İstanbul’daki Çiçek Pasajı’nın kapısının tam karşısında Güney Palas’ta bir çatı katında atölye kurarak devam etti. Sonrasında ise terzilerin katıldığı bir defileye 10 elbise ile katıldı. O defile sonrasında Yıldırım Mayruk, dönemin piri sayılan sosyete terzisi “Mualla Özbek” ile tanıştı.

Yıldırım Mayruk koleksiyonlarını Londra, Abudabi, Tel-Aviv, Alhain, Haifa gibi uluslararası merkezlerde ve İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Diyarbakır gibi yurtiçinde sergiledi ve gelirlerini başta eğitim olmak üzere hayır kurumlarına bağışladı.

Yıldırım Mayruk‘un şov yaptığı defilelerden bazıları : “Maxi Couture 05-06-07-08-09”, “Umutlara Yelken Açış”, “40 yıl 40 kadın”, “2023’e Hikayeler”, “Fenerbahçe Kreasyonu”, “İğnenin ardında”, “Geçmişten Geleceğe Cumhuriyet Kadını”, “Moda Mania”, “Aquaria”.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir