Bakan Nebati’den ‘orta gelirliye konut projesi’ açıklaması: Faiz oranı 1’in altında olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konut kampanyasında kredi faiz oranının yüzde 1'in altında olacağını söyledi.

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün açıklanan enflasyon verilerine ilişkin katıldığı bir canlı yayında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Nebati, “Aralıktan itibaren ısrarla önce baz etkisi dedim. Bugün baktığımızda baz etkisinden ziyade enflasyonda yükseliş trendinde kırılma olduğunu görüyoruz. 2023 yılında çok daha rahat mücadele edeceğimizi söyledik.” ifadelerini kullandı.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI

Ataleti kırdığımız görülüyor, vatandaş fahiş fiyatlarına karşı ciddi tepki gösterebilecektir, markete gidildiğinde üreticinin ya da satıcının fiyat artışlarının çift haneler gibi artış kabul edilemeyeceği görülmüş olacak.

Benzer Haberler
konut-kredisi-kademeli-faiz
Konut kredisinde faiz indirimli kademeli model başlıyor! Gözler 1 Ocak 2023’te
TOK? taksit ödemeleri her y?l sabit mi kalacak, artacak m?? Taksitler ne kadar sürecek, 240 ay kaç y?l eder? TOK? sosyal konut projesi taksit detaylar?
TOKİ Orta Gelir Grubu Konut Projesi kredi detayları belli oldu
orta-gelir-konut-kampanyasi
Bakan Kurum, orta gelirliye yeni konut kampanyasını açıkladı

ZİNCİR MARKETLERİN FİYATLARI SABİTLEMESİ

Ulusal ve yerel marketlerden fiyatların artırılmayacağı, sabitleneceği noktasında bir çağrıda bulunuyorum, biz her türlü katkıyı sağlamaya hazırız.

Biz kurumlarımıza haksızlık yapıyoruz, TÜİK Türkiye’nin en önemli istatistik kurumu, çok güçlü bir kurum, kurumlarımızı el üstünde tutmamız lazım, zaman içerisinde akreditasyonunu kanıtlamış, şeffaflıktan uzak durmamış kurumlar. TÜİK binlerce veri derliyor, tüm süreçler denetleniyor.

Bir tarafta 4 bin kişinin çalıştığı bir kurum, bir tarafta 10 kişi bile olmayan çalışıp fiyat derleyerek çalıştıkları bir durum var, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum, bu kabul edilebilir bir şey değil.”

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI

Memur ve emeklilerin enflasyon karşısında ezilmeleri mümkün değil çünkü yasa gereği korunuyor. Enflasyona göre kamu otoritesi farkı ödemek zorunda. Memurların da 16 küsürlük bir artış söz konusu oldu. Önümüzdeki temmuz ayında bir defa 6 puan gelecek. En düşük memur emekli aylığı 7.597 lira

ASGARİ ÜCRETTE İKİNCİ BİR DÜZENLEME OLACAK?

Geçen sene enflasyondan çalışanları korumak için düzenlemeler yapıldı. Biz geçen yıl yüksek enflasyondan dolayı 2. bir artış yaptık. Biz enflasyonu çözdük, umarım ihtiyaç olmayacak.

Taşeron çalışanların problemleri çözüldü, sözleşmeli personel de öyle. Birçok sorun Cumhurbaşkanımızın önderliğinde çözüldü. Devlet memurları da emekli düzenlemeleri zaten kanun ile belirleniyor. Bakanlığımızdakilere özellikle teşekkür ediyorum. 3600’ü de çözdük. Ne kadar sorun varsa geride kalıyor. EYT ile ilgili tedbir alalım dedim ben arkadaşlarla ve hesaplamalarımızı yaptık. Bütçe disiplininden asla taviz vermiyoruz. 2022 yılında biz tüm dünyadan ayrıştık.

2022’yi bütçe açısından çok iyi kapattık. 16’sında bütçe gerçekleşmelerini ilan edeceğiz. 2023 yılına girerken bir seçim yılı olduğunu biliyoruz. Tedbirlerimiz sayesinde ETY ile ilgili 2023’te problem olacak bir durum yok. Bugün memur ve emekli maaşlarını müjde olarak verdi. Temmuz ayında tekrar bir artış olduğunda beklentilerinin karşılanmış olduğunu göreceğiz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir