TİHEK’ten Gülşen’e 150 bin liralık idari para cezası

Konserinde imam hatiplilere hakaret ettiği ortaya çıkan Gülşen'e bir ceza da TİHEK'ten geldi. İmam hatiplilerin başvurusunu karara bağlayan TİHEK, şarkıcı Gülşen Çolakoğlu'nun "ayrımcılık yasağını ihlal ettiği"ne hükmetti ve 150 bin lira idari para cezası verdi

featured

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu TİHEK), Şarkıcı Gülşen‘in konserinde imam hatip liselilere yönelik kullandığı sözlerin “ayrımcılık” niteliğinde olduğuna karar vererek, 150 bin lira idari para cezası uygulanmasına hükmetti.

3 İMAM HATİP LİSESİ MEZUNU TİHEK’E BAŞVURDU

TİHEK’in kararına göre, 3 imam hatip lisesi mezunu, Nisan 2022’deki bir konserinde imam hatip liselilere yönelik sözler sarf eden ve hakkında yasal işlem başlatılan Çolakoğlu’nun “ayrımcılık yasağını ihlal ettiği” gerekçesiyle Kurul’a başvurdu.

Başvurular kapsamında görüşü sorulan Çolakoğlu’nun avukatı, müvekkilinin, halkın herhangi bir kesimine yönelik incitici bir ifade kullanmak istemediğini, sözlerin yanlış anlaşıldığını, buna ilişkin de müvekkilinin özür dilediğini bildirdi.

PARA CEZASI VERİLMESİ KARARLAŞTIRILDI

Görüşte, Gülşen Çolakoğlu’nun, konserde, ekibinden kendisini seyircilerin arasında omuzlarda taşımalarını istediğini, ekipteki arkadaşlarından birinin “Seni imam taşısın.” şeklinde cevap vermesi üzerine de anlık refleksle ekipteki lakabı “imam” olan arkadaşına yönelik “şakalaşma” mahiyetinde sözler kullandığı belirtildi.

Başvurucuların konserdeki bu şakalaşmanın muhatabı olmadığı savunulan görüşte, başvuruların reddine karar verilmesi istendi.

Başvuruyu inceleyen TİHEK, “ayrımcılık yasağının ihlal” edildiğine hükmetti ve her bir başvurucu yönünden Çolakoğlu’na 50’şer bin lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir