WhatsApp çöktü, Telegram uçuşa geçti! Telegram nedir, nasıl indirilir?

featured

Mesajlaşma uygulaması Telegram’la ilgili araştırmalar hız kazandı.

Whatsapp’ta akşam saatlerinde başlayan sorunun ardından kullanıcılar alternatif mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Bu mesajlaşma uygulamaları arasında en dikkat çekeni ise Telegram oldu.

50 MİLYON YENİ KULLANICI

4 Ekim akşamı saat 18.00’da başlayan Facebook, WhatsApp ve Instagram’a erişim sorununun ardından kullanıcılar, Twitter’a Telegram’a akın etti.

Telegram, yaşanan kesintilerden sonra 50 milyon yeni kullanıcının kaydolduğunu açıkladı.

WhatsApp, Instagram ve Facebook neden çöktü? İşte 6 saatlik kesintinin nedeni…

TELEGRAM NEDİR?

Whatsapp’a rakip olarak kurulan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Son dönemde Whatsapp’ın en büyük rakibi olarak ortaya çıkan ve şimdiden milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Telegram, büyümesini her geçen gün sürdürerek, daha çok insana ulaşıyor.

Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013’te kurulan Telegram ücretsiz olarak hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

TELEGRAM NASIL İNDİRİLİR?

Haberleşme uygulaması olan Telegram, iOS cihazlara APP Store; Android cihazlara Google Play üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilir.

TELEGRAM NASIL KULLANILIR?

Nikolai ve Pavel Durov tarafından geliştirilen bulut bazlı anlık şifreli mesajlaşma hizmeti artık masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabilecek. Whatsapp’a rakip olarak 3 sene önce yayımlanan uygulama, Facebook’un Whatsapp’ı satın almasının ardından kimi internet kullanıcılarının tepkilerini yöneltmek amacıyla tercih edilerek ilk popülerliğini kazanmıştı.

Güvenlik anlamında şifreleme sisteminin kalitesiyle bilinen Telegram uygulaması Windows işletim sistemine sahip telefonlardaki güncellemenin ardından kişisel masaüstü bilgisayarlarda da web üzerinden kullanılabilecek. Uygulamayı Windows Store’dan indirmek mümkün.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir