Müge Anlı’da tanınan sapık Sinan Sardoğan’ın psikolojik rahatsızlığı nedir? Antisosyal Kişilik Bozukluğu belirtileri nelerdir?

Müge Anlı'da arife Gökçe kaybıyla tüm Türkiye'nin günlerce konuştuğu Sinan Sardoğan'ın rahatsızlığı ile ilgili uzman psikolog Pınar Alemdar açıklamalarda bulundu.

featured

ATV ekranlarında yer alan Müge Anlı ile Tatlı Sert programında Sinan Sardoğan olayı günlerce konuşulmuştu.

Arife Gökçe’nin kaybından sorumlu tutulan Sinan Sardoğan iddiaları reddetmişti. Sardoğan daha sonra 12 yaşındaki erkek çocuğuna cinsel tacizden hapse gönderilmişti.

Uzman psikolog Pınar Alemdar, ekranlarda gördüğü kadarıyla Sinan Sardoğan’ın olabilecek psikolojik rahatsızlıklarını sıraladı. Gerçek bir psikoterapi seansı olmadığından, Sinan’ın sahip olabileceği ‘olası’ psikolojik rahatsızlıkları bizler için semptomları ve örnekleriyle birlikte açıkladı.

Uzman psikoloğun gözüne çarpan ilk semptom ‘Antisosyal Kişilik Bozukluğu’ oldu.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu’nu genelde 1.5 yaşından sonra bireylerde görülmeye başlayan, başkalarının hak ve özgürlüklerine karşı duydukları saygısızlık ve ihlal örüntüsü olarak belirtiliyor. Antisosyal Kişilik Bozukluğu’nda tanı ancak birey 18 yaşına geldiğinde konulabilir fakat kişi 15 yaşına gelmeden semptomlara sahip olduğu görülebilir. Bu davranışların şizofreni veya bipolar bozukluğundan bağımsız olarak görülebiliyor.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu’na sahip olan bireyler, sosyal normlara uyamaz. Başkalarını taciz etmekten çekinmez, kendi dışındaki kimsenin isteklerine karşı saygı duymaz ve bu istekleri görmezden gelir. 1. Antisosyal Kişilik Bozukluğu’na sahip olan bireyler, sosyal normlara uyamaz. Başkalarını taciz etmekten çekinmez, kendi dışındaki kimsenin isteklerine karşı saygı duymaz ve bu istekleri görmezden gelir.

‘SONUCU DÜŞÜNMEDEN BİR ANLIK DÜRTÜYLE HAREKET EDİYOR’

Suç olduğunu bile bile insanlara cinsel içerikli mesaj atması ya da mesaj attığı kadınların evli olduğunu bile bile mesaj atması bu rahatsızlığa örnek olarak gösterilebilir. Sonuçta bu yaptığı davranış, mesaj attığı kadınlardan ya da yakınlarından büyük bir tepki alabilir hatta polise şikayet bile edilebilir. Sonucunu düşünmeden bir anlık dürtüyle hareket ediyor.

Benzer Haberler
sinan-sardogan
Müge Anlı’nın sapığı Sinan intihar mı etti? Sinan Sardoğan öldü mü?
tayfun-gokce-arife-gokce
Arife Gökçe olayında Sapık Sinan Sardoğan masum mu? Müge Anlı’da Tayfun Gökçe için şok iddialar
muge anli-sinan sardogan
Müge Anlı’da sapık Sinan Sardoğan’ın görüntü ve ses kayıtları mide bulandırdı
sinan-sardogan-kimdir
Müge Anlı’daki Sinan Sardoğan’ın tecavüz ettiği Suriyeli çocuğu nasıl kandırdığı ortaya çıktı

Uzmana göre Sinan’ın sahip olabileceği bir diğer psikolojik rahatsızlık ‘Teşhircilik/Göstermecilik Bozukluğu’.

Kişi rızası olmayan bir kişiye yönelik cinsel dürtülere göre hareket ediyor. Bu cinsel dürtüler hem kendisinin hem de karşısındakinin hayatında sorunlara neden oluyor.

Sinan, kanıtlara göre hem ergenlik öncesi çocuklara hem de olgun bireylere bırakarak cinsel olarak uyarılma semptomuna sahip olabilir.

‘KÜÇÜK ÇOCUKLARA KARŞI İLGİSİ OLABİLİR’

‘2018 yılında 13 yaşlarında olduğu söylenen Suriye uyruklu erkek çocuğunu kandırmış, boş bir eve götürerek cinsel istismar ve tecavüzde bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan Sinan Sardoğan, çocuğun kendisini teşhis etmesiyle tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderilmiş. Daha önce benzer başka bir vaka ile ilgili hakkında bir iddia bulunmasa da Sinan’ın küçük çocuklara karşı ilgisi de var olabilir.’

Uzman psikolog, Sinan Sardoğan‘ın özellikle yayındaki agresif tavırlarına ve çıkışlarına dikkat etmiş. Sinan genellikle bu çıkışları kendisine, erkekliğine veya adamlığına laf edildiğinde gösteriyor.

‘Arife Gökçe’nin de içinde bulunduğu bir grup insanın kendisine sürekli “Sen de erkek misin be?” tarzında cümleler kurduğunu, bu cümlelerin kendisini çok sinirlendirdiğini söyleyen Sinan, yayında da aynı şekilde sorular soran başta Müge Anlı olmak üzere herkese agresif tavırlarda bulunuyor.’

SEKSİ SAVUNMA MEKANİZMASI OLARAK KULLANIYOR

Uzman görüşüne göre bu vakada ise ‘sexualization’ yani ‘cinselleştirme’ Sinan Sardoğan tarafından bir savunma mekanizması olarak kullanılıyor olabilir.

‘YAŞADIĞI UTANCI DENGELEMEK İÇİN SEKSİ KULLANMAK İSTER’

‘Kaygıyı yenmek, özgüvenini geri kazanmak, yaşadığı utancı dengelemek veya iç ölülükten uzaklaşmak için ‘seksi’ kullanmak ister. Bu da korku, kıskançlık ve düşmanlık duygularını heyecana dönüştürür.

Çünkü birey yaşadığı bu travma ile nasıl başa çıkacağını bilemez, bu yüzden kendisini kapatır ve yaşadığı travmayı normalleştirerek başkaları üstünde uygular.’

Belki de Sinan, ‘sexualization’ sayesinde kendisine yöneltildiğinde sinirlerine hakim olamadığı ‘Senden adam mı olur?’, ‘Sen erkek misin?’ tarzı cümleleri baskılıyor. Cinsel bir travma yaşadığı bir öngörüde bu tarz bir savunma mekanizmasıyla birlikte bir kalkan oluşturuyor olabilir.

‘Özellikle Müge Anlı’nın ‘Çocukken başına bir şey mi geldi?’ sorusu üzerine gerilen Sinan Sardoğan’da savunma mekanizmasının devreye girdiği gözlemlendi. Kendisine erkeklik ile ilgili sorulan sorularda gerildiği gözlemlenen Sinan Sardoğan’ın geçmiş yaşamı, konulacak tanı ve uygulanacak tedavide önemli rol oynayacaktır.’

Pınar Alemdar’a göre Müge Anlı’yı delirten, tüm Türkiye’nin sinirlerini altüst eden ve Arife Gökçe’nin kaybından -hatta öngörülere göre cinayetinden- şüphelenilen Sinan Sardoğan’ın sahip olabileceği olası psikolojik rahatsızlıklar bu şekilde.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir