Rusya, Ukrayna’nın en büyük nükleer santralini vurdu! Zelenski’den ürküten Çernobil uyarısı…

Ukrayna işgalinde 9. güne girilirken, Rusya'dan dünyayı tedirgin eden bir saldırı geldi. Rusya ordusu, Ukrayna'nın güneyinde bulunan Zaporizhzhya Nükleer Santrali'ni vurdu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’ya saldırdı. Çatışmalar sonucu yangın çıktı. Dünyayı ayağa kaldıran saldırının ardından çıkan yangın, Rus güçlerinin izin vermesi sonrası Ukrayna itfaiyesi tarafından söndürüldü.

SANTRAL BÖLGESİNDE DUMANLAR YÜKSELDİ 

Santralin güvenlik kameralarının YouTube üzerinden yapılan canlı yayınında, gece saatinde santral sahasında patlamalar ve karşılıklı mermi atış ışıkları görüldü. Patlamaların ardından santral bölgesinden dumanların çıktığı kameraya yansıdı.

UKRAYNA: OLASI PATLAMA ÇERNOBİL’DEN 10 KAT BÜYÜK OLUR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya Nükleer Santrali’ne dört bir yandan ateş ettiğini ve santralde yangın çıktığını bildirdi. Kuleba, “Patlarsa, Çernobil’den 10 kat daha büyük olacak! Ruslar, derhal ateşi kesmeli, itfaiyecilere izin vermeli, güvenlik bölgesi kurmalı” dedi.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK NÜKLEER SANTRALİ 

Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en büyük 10 nükleer santralinden biri olarak biliniyor.

Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde ülkenin kuzeyindeki Rus güçleri Çernobil Nükleer Santrali’nin kontrolünü ele geçirmişti.

Ülkedeki 4 tesiste 15 faal nükleer reaktöre sahip olan Ukrayna, kullanılan elektriğinin yaklaşık yarısını bu santrallerden sağlıyor.

ZELENSKİY’DEN AÇIKLAMA  

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, yaşanan olayın ardından twitter’da açıklamalar da bulundu. ‘Acilen’ yazdığı görülen paylaşımda Rusya’nın nükleer saldırısı hakkında konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, “Rusya dünyada nükleer santral vuran ilk ülke olarak tarihe geçti. Olası bir patlama Avrupa’nın yıkımına yol açar” derken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ise, “Olası bir patlama Çernobil’in 10 katı olur” ifadesini kullandı.

DÜNYA’DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR GELDİ 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA), Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki yangına ilişkin yaptığı açıklamada, yangının “temel ekipmanı” etkilemediğini duyurdu. IAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi ise “Zaporizhzhya Nükleer Santrali’ndeki yangının farkındayız, Ukrayna ile temas halindeyiz” açıklaması yaptı. Grossi ayrıca, radyasyaon seviyesinde bir değişiklik olmadığını vurguladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson da, Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki yangın nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni önümüzdeki saatlerde acil toplantıya çağırdı.

Dünyayı ayağa kaldıran saldırının ardından çıkan yangın, Rus güçlerinin izin vermesi sonrası Ukrayna itfaiyesi tarafından söndürüldü. Ukrayna Devlet Acil Servisi, santralde çıkan yangının söndürüldüğünü ve ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.

Rusya, Ukrayna’nın en büyük nükleer santralini vurdu! Zelenski’den ürküten Çernobil uyarısı…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.