Ukrayna’ya saldıran Rusya’dan Çekya’ya ‘silah’ uyarısı

Ukrayna'ya yönelik saldırısını sürdüren Rusya'dan Çekya'ya uyarı geldi. Diplomatik bir nota veren Rusya, kendi rızası olmadan Çekya'nın üçüncü ülkelere Sovyet menşeli silah sağlayamayacağı uyarısında bulundu. Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky ise “Yapılan anlaşmalarda askeri teçhizatların yeniden ihracat maddesi bulunmamaktadır” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın Ukrayna‘ya başlattığı işgal girişimi gündemdeki sıcaklığını koruyor. Rusya’nın rızası olmadan üçüncü ülkelere Sovyet menşeli silah sağlanamayacağı konusunda Rusya’dan bir diplomatik nota alındığını söyleyen Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, “Dışişleri Bakanlığımız, Rusya’nın izni olmadan Sovyet menşeli silahları üçüncü ülkelere satmamıza izin verilmediğine dair bir nota aldı. Dışişleri Bakanlığı olarak buna tepki göstermedik çünkü bunun gerçek bir saçmalık olduğunu düşünüyoruz. Yapılan anlaşmalarda askeri teçhizatların yeniden ihracat maddesi bulunmamaktadır. Bu, Rusya’nın Ukrayna’ya verdiğimiz desteğin kesilmesini talep etmek için söylediği yalanların başka bir yoludur” dedi.

‘TEHDİT OLARAK YORUMLUYORUZ’

Bakan Lipavsky açıklamasının devamında, “Mart ayının başında Rus büyükelçisi, bakan yardımcımıza Rusya’nın Ukrayna’daki batı silahlarına sahip konvoylara terör saldırıları beklediğini bildirdi. Rus tarafı, gelen bir dizi tehditten bir diğeri olarak anladığımız bu eylemleri hiçbir şekilde engelleyemeyeceğini anlamıştır. Bunu açıkça Rusya’nın kendisinin hazırladığı muhtemel bir sabotaj eylemi tehdidi olarak yorumluyoruz. Ruslar, AB ve NATO’daki diğer müttefiklerimize de benzer mesajlar verdi” ifadelerini kullandı.

Çekya, Rusya’nın saldırıları altında bulunan Ukrayna’ya destek vermek amacıyla geçtiğimiz günlerde ordu envanterinde bulunan ve kullanılmayan çok sayıda Sovyet menşeli T-72 tipi tank ile BVP-1 tipi zırhlı aracı Ukrayna’ya gönderme kararı alarak Ukrayna’ya tank desteği veren ilk ülke olmuştu. Çekya, şu ana kadar Ukrayna’ya ağır silahlardan oluşan yaklaşık 60 milyon avro tutarında yardımda bulundu.

Zelenskiy’den Putin’e ağır darbe! Rusya liderinin, ‘Ukrayna’daki gözü’ yakalandı

Ukrayna’ya saldıran Rusya’dan Çekya’ya ‘silah’ uyarısı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.