MİT’ten PKK’ya ‘üst düzey’ darbe! Ranya Henan ve Rodin Abdulkadir Muhammed öldürüldü

MİT'ten terör örgütü PKK'ya yönelik 'üst düzey' bir darbe geldi. Kobani'de faaliyetlerini sürdüren sözde üst düzey yöneticilerden Rodin Abdulkadir Muhammed ile Ranya Henan etkisiz hale getirildi.

featured

MİT, terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda Suriye’nin Aynularab (Kobani) bölgesinde faaliyet gösteren sözde üst düzey yöneticileri Rodin Abdulkadir Muhammed ve Ranya Henan’ı operasyonla etkisiz hale getirildi.

İki terörist de Türkiye-Suriye sınır hattında Türk güvenlik güçlerine yönelik yapılan eylemleri organize ediyordu. Verdikleri talimatlarla sınır hattında görev yapan güvenlik güçlerinin şehit olmasından sorumluydular.

Alınan bilgiye göre, MİT’in sahadaki ajanlarından derlediği bilgilerle düzenlenen operasyonda, iki üst düzey sorumlu kadrosunu kaybeden YPJ’nin ağır darbe aldığı belirtilmekte.

SALDIRI HAZIRLIĞINDAKİ TERÖRİSTLER VURULDU

Terör örgütüne yönelik operasyonlar tüm hızıyla devam ederken bir haber de Barış Pınarı bölgesinden sıcak haber geldi. Saldırı hazırlığındaki teröristlere yönelik düzenlenen operasyonda 5 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan da açıklama yapıldı. MSB açıklamasında, “Kahraman Komandolarımız Barış Pınarı bölgesine saldırı hazırlığında olan 5 PKK/YPG’li teröristi etkisiz hâle getirdi. En son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar operasyonlara kararlılıkla devam edeceğiz.” denildi.

“METROPOLLERDE BOMBALI EYLEM HAZIRLIĞINDAKİ 2 TERÖRİST YAKALANDI”

İçişleri Bakanlığı da, metropollerde bombalı eylem hazırlığındaki 2 PKK/PYD/YPG’li teröristin jandarma operasyonuyla yakalandığını, yardım eden 7 şüphelinin de gözaltında alındığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Suriye’de bulunan sözde üst düzey PKK/PYD/YPG terör örgütü mensuplarının talimatıyla sansasyonel bombalı eylemler yapılması amacıyla bir grup teröristin, özel eğitim verilerek yasa dışı yollarla yurda sokulacağı tespit edildi. Bunun üzerine Jandarma İstihbarat Komutanlığı çalışma başlattı. Teröristlerin bulunmasına yönelik oluşturulan özel ekibin titiz çalışması sonucu eylem hazırlığındaki 2 PKK/PYD/YPG’li terörist tespit edilerek, takibe alındı. Jandarma tarafından Suriye ve Şanlıurfa’da eş zamanlı yapılan operasyonda biri Resulayn’da diğeri ise Ceylanpınar’da bulunan teröristler, çok miktarda patlayıcı ile birlikte yakalandı. Operasyonda uzaktan komuta edilerek patlatılan 3 kilo C-4 patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılan çok miktarda malzeme, ateşleyici ve başlatıcı düzenekler ile elektronik materyaller ele geçirildi.

7 GÖZALTI

Sürdürülen istihbarat çalışmaları sonucu örgüt mensuplarına patlayıcıların taşınması konusunda yardım eden 7 şüpheli de gözaltında alındı. Teröristlere eylem talimatının Suriye/Haseke’de bulunan üst düzey örgüt mensubu tarafından verildiği öğrenildi. Yakalanan teröristlere, yurt içinde bombalı eylemler yapmak üzere Suriye’de özel olarak keskin nişancı eğitimi, mayın döşeme eğitimi, istihbarat toplama eğitimi ve sabotaj eğitimi verildiği; sözde örgüt üst yönetimince metropoller başta olmak üzere eylem yapmak için talimat verildiği belirlendi. Jandarma tarafından yakalanan 2 terörist ve işbirlikçilerinin, Suriye’de harekat bölgelerinde bulunan güvenlik güçlerine ve sivil halka yönelik gerçekleştirilen birçok bombalı saldırının failleri olduğu tespit edildi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir