Pembe WhatsApp tehlike saçıyor! Pembe WhatsApp nedir, nasıl tamamen silinir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pembe WhatsApp ya da diğer bir adıyla Whatsapp in Pink, kişisel verilerin çalınması riskine olanak tanıması dolayısıyla güvenlik uzmanlarını gündeminde yer alıyor. Kullanım açısından pratik özellikler barındırması, görünüm olarak da cezbedici bazı taraflarının bulunması dolayısıyla cihazlara indirilen Pembe Whatsapp’ın tehlikeli olduğu söyleniyor. İşte, Pembe Whatsapp hakkında bilinmesi gerekenler..

Pembe WhatsApp nedir?

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’da yeni bir dolandırıcılık yöntemi yayılmaya başladı. WhatsApp’ın artık monotonlaşan “yeşil” rengini değiştirmek hayaliyle pembe tema yükleyen kullanıcılar, hesaplarının ve kişisel verilerinin ele geçirilmesi tehlikesiyle karşı karşıya. İnternet güvenliği uzmanı Rajshekhar Rajaharia, tehlikeli olarak atfettiği bu uygulama hakkındaki endişelerini sosyal medya hesabı aracılığıyla paylaştı.

Hackerlerin gruplarda paylaştığı ”WhatsApp in Pink” uygulamasıyla kullanıcıların bilgilerini çaldığını ifade eden Rajaharia. Kullanıcıların ise WhatsApp uygulamalarında farklı temalar kullanmak istemesi dolayısıyla bu uygulamaya rağbet gösterdiğini ifade etti. Rajaharia, bu sayede kötü amaçlı kişilerin, Pembe WhatsApp uygulamasıyla bazı bilgileri çalma aşamasına kadar geldiğini söylüyor.

Sohbet gruplarında “pembe tema” güncellemesi görünümüne bürünmüş kötü amaçlı bir dosya bağlantısı paylaşılıyor. Ayrıca kullanıcılara uygulamanın önceki sürümlerinde olmayan bazı yararlı özelliklere sahip olacakları da empoze ediliyor. Sahte güncelleme bağlantısına dokunan veya tıklayan kullanıcıların hem hesabı hem de kişisel verileri ele geçirilebilir. Zira bunu yaparak telefonunuzu hackerların erişimine açmış oluyorsunuz.

Pembe WhatsApp nasıl tamamen silinir?

‘Whatsapp in Pink’ uygulamasını kaldırmak için yapılması gerekenler şöyle:

* Tüm ‘Whatsapp Web Cihazları’nın bağlantısını kaldırın.

* Tarayıcı önbelleğini ayarlardan temizleyin.

* Tüm uygulamalar için ‘İzin’i kontrol edin.

* Herhangi bir uygulama için herhangi bir şüpheli izin bulursanız iptal edin.

* Güvenilir virüs temizleme programıyla cihazınızı taratın.

* Güvenliğiniz için Whatsapp’ın 3. parti uygulamalarından kesinlikle uzak durun ve yüklemeyin. Aksi durumda mesajlaşma sırasında paylaştığınız bilgiler, fotoğraf ve videolar kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

Pembe WhatsApp tehlike saçıyor! Pembe WhatsApp nedir, nasıl tamamen silinir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.