Numan Kurtulmuş’tan İsveç’te Kuran-ı Kerim yakılmasına tepki: ‘Böyle giderse İsveç’in NATO üyeliğini onaylamayız’

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Samsun’da katıldığı toplantıda, “Böyle giderse İsveç’in NATO’ya girme meselesi Türkiye tarafından asla onaylanmayacak ve Türkiye bu süreçte İsveç’ten imzaladıkları yükümlülükleri yerine getirmesini bekleyecektir” dedi.

featured

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Samsun’daki temasları kapsamında bir otelde gazetecilerle bir araya geldi. İsveç’te yaşanan olaylar hakkında sert ifadeler kullanan Kurtulmuş, NATO konusundaki fikirlerini de dile getirdi.

‘BU GÖSTERİ AVRUPA İÇİN DE BİR ALARM ZİLİDİR’

Kurtulmuş, Türkiye’nin güçlü Türkiye olmasından rahatsız bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye düşmanlarına zemin hazırladığını ifade etti.

Geçen hafta İsveç‘te, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maketinin asıldığını, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakma eylemleri yapıldığını anımsatan Kurtulmuş, ‘Kendilerinin şunu bilmeleri lazım. Bu bir gösteri değil. Bu bir ifade özgürlüğü değil. Bu bir hak değildir. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir kimsenin başka bir dinin kutsalına açıkça alenen hakaret etme hakkı, demokratik bir hak olamaz. Yoksa dünya yaşanabilir bir yer olmaktan çıkar. Herkes karşısındaki inançlara düşmanlık yapar, inançların mensuplarının değerlerine hakaret eder. Bu gösteri Avrupa için de bir alarm zilidir.’ görüşünü paylaştı.

Kurtulmuş, olayın kendisinin başlı başına çirkin ve nerede yapılırsa yapılsın lanetlenecek bir eylem olduğunu, ancak eylemin Türkiye Büyükelçiliğinin önünde olmasının başka bir anlam taşıdığını aktararak, eylemle Türkiye’nin 2 milyarlık Müslüman dünyasının öncüsü ve önderi olduğunu belirttiklerini de vurguladı.

Benzer Haberler
mardinli-gencler-isvec-tepki
İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakma girişimine tepki olarak Mardinli gençler kiliselerde gül dağıttı
ekrem-imamoglu-diayder
Kur’an-ı Kerim yaktıran DİAYDER’in hamisi Ekrem İmamoğlu, İsveç’i savunup Türkiye’yi suçladı
disisleri-bakanligi
Dışişleri Bakanlığı’ndan İsveç’te Türk Büyükelçiliği kapısında Kuran-ı Kerim yakılması skandalına sert tepki
rasmus-paludan-kuran
İslam düşmanı Rasmus Paludan, İsveç’te ‘aşağılık o. çocuğu’ tepkisi eşliğinde Kuran-ı Kerim yaktı

BÖYLE GİDERSE NATO’YA GİRME MESELESİ TÜRKİYE TARAFINDAN ASLA ONAYLANMAYACAK

Numan Kurtulmuş, İsveç’in, NATO üyeliği konusunda Türkiye’nin desteğinden çok uzak olduğunu da belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Bu saldırı bir kere daha gösteriyor ki maalesef İsveç teröre destek vermekten vazgeçmediğini bir şekilde gösteriyor. Türkiye, sözüne sadık bir ülkedir. Çok mu zor orada bulunun PKK’nın ya da FETÖ’nün elebaşısı teröristleri Türkiye’ye teslim etmek. Bunların kim olduklarını gayet iyi biliyorlar. Terör örgütlerinin hem de seçime az bir süre kala Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yaptığı saldırıları önlemek çok mu zordur? Öyle görülüyor ki bir tarafta masada bizle müzakere ederken diğer taraftan terörle olan yakın arkadaşlıklarını da asla sonlandırmak istemiyorlar. Çok açıktır eğer böyle giderse İsveç’in NATO’ya girme meselesi Türkiye tarafından asla onaylanmayacak ve Türkiye bu süreçte İsveç’ten imzaladıkları yükümlülükleri yerine getirmesini bekleyecektir.’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir