Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi yasaklandı

Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak'ın yaptığı, yapımcılığını ise Mustafa Uslu'nun üstlendiği “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi, vizyona girmesine günler kala yayın yasağı ile karşılaşmış bu karar üzerine filmin yapımcısı Mustafa Uslu yasağa itiraz etmişti. Film hakkında kesin karar verildi. Artık filmin vizyona giremeyeceği tescil edildi. Ne film ne fragmanlar yayınlanmayacak

featured

23 Aralık’ta vizyona girmesi planlanan, usta sanatçı Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi yasaklandı. Herkes, ‘Neşet Ertaş’ın filmi neden yasaklandı?’ diye sorarken filmin yapımcısı Mustafa Uslu, yayın yasağı kararı için bir üst mahkemeye itiraz etti. Mahkemeden aldığı kararla yıkılan Mustafa Uslu, Neşet Ertaş’ın ailesini hedef aldı.

İTİRAZ ETSE DE MAHKEME FİLMİN YASAKLANMASINI UYGUN GÖRDÜ

İzmir’de tedavi gördüğü hastanede aşırı sigara kullanımına bağlı mesane kanseri nedeniyle 25 Eylül 2012’de hayatını kaybeden merhum sanatçı Neşet Ertaş’ın hayatını anlatan, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı, yapımcılığını ise Mustafa Uslu’nun üstlendiği “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filmi, vizyona girmesine günler kala yayın yasağı ile karşılaşmış bu karar üzerine filmin yapımcısı Mustafa Uslu yasağa itiraz etmişti. Film hakkında kesin karar verildi. Bir üst mahkemeye itiraz eden yapımcı Mustafa Uslu, mahkemeden aldığı haberle üzüntüye boğulurken merhum sanatçının ailesine sert sözlerle yüklendi.

AİLE NE KİTABI NE DE FİLMİ İSTEDİ

Merhum sanatçı Neşet Ertaş’ın ailesi, yazar Prof. Dr. Erol Parlak’ın ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ kitabının, babalarının isteği dışında yazıldığını iddia etmiş, kitapla aynı ismi taşıyan filmin ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle çekimlerinin durdurulması yönünde mahkemeye başvurmuştu.

YAZIK ÇOK YAZIK

Yapımcı Mustafa Uslu ise ünlü ozanın hayat hikayesini anlatan filmini, Erol Parlak’ın yazdığı ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ kitabından uyarladığını öne sürmüştü. Uslu’nun bu açıklamaları sonrasında usta sanatçının eşi ve çocuklarının yapımcı Mustafa Uslu’ya dava açmıştı. İstanbul 43. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ‘Kişilik haklarına saldırının önlenmesi’ konulu davanın karar duruşmasına Mustafa Uslu eşi Sinem Öztürk ve Neşet Ertaş’ın çocukları Canan, Döne ve Hüseyin Ertaş avukatları hazır bulundu.

17 BİN KİŞİNİN EMEĞİ VAR

Ertaş ailesinin rızasını almak için 5 yıldır çaba gösterdiğini ifade eden Mustafa Uslu, mahkeme öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayarak “Neşet Ertaş hayatında her attığı adımın muvafakatnamesini, noter vekaletnamesini veren bir insan. Böyle bir vasiyeti olsa, buna bir vasiyetname çıkarmaz mı? O kadar muvafakatname çıkaran insan, bu kadar önemli bir konuda ya da hali hazırda verdiği muvafakatnamelerde ‘Sinema filmi hariçtir’ diye yazmaz mı? CNN Türk’teki röportajını hepiniz seyrettiniz, hepiniz gördünüz. Kitap hakkında nasıl bahsettiğini, gelecek nesillere kalmasını ne kadar çok istediğini hepiniz gördünüz. Çocuklarımın babalık görevinden, babalıklarından çaldım, günde 18 saat çalıştım, 20 saat çalıştım. Aylardır çalışıyorum. 5 yıllık proje. 3 bin 500 kostüm dikildi. 17 bin kişinin emeği var. Yazık çok yazık” şeklinde konuştu.

AİLEYE ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Gizli görülen duruşmanın ardından mahkeme kesin kararı açıkladı. Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan ve yapımcılığını Mustafa Uslu‘nun üstlendiği ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ filmi ve fragmanlarının yayınlanmamasına karar verildi. Ertaş ailesi kararı alkışlayarak kutlarken Mustafa Uslu, geçtiğimiz günlerde “Son 15 yılında babalarıyla kaç kez görüşmüşler” açıklamasıyla hedef aldığı Ertaş ailesine bir kez daha yüklendi. Uslu, Ertaş ailesini hedef alarak ‘’Sansür, babalarını filmini yasakladılar onu alkışlıyorlar’’ diyerek adliyeden ayrıldı.

​​​​​​​ELİMİZDEN GELDİĞİNCE SAVAŞTIK

Ertaş’ın çocukları ve avukatları duruşma sonrası Çağlayan meydanında açıklama yaptı. Hüseyin Ertaş kimse hakkında kötü konuşmak istemediğini söyleyerek, ‘Herkes kendine yakışanı yapar. Bizler elimizden geldiğince uğraştık, savaştık. Güçsüz insanlarla savaşmaya alışmışlar’ dedi. Ertaş’ın kızları ise karardan mutlu olduklarını ifade etti.

FRAGMAN DAHİ YAYINLANMAYACAK

Ertaş ailesinin avukatı Uğur Çapkın ise iki gün önce film için tedbir kararı verildiğini belirterek, ‘Asliye Hukuk Mahkemesinde bugün ‘kişilik haklarına saldırı’ davası vardı. Bu davadan tedbir kararı verildi. Artık filmin vizyona giremeyeceği tescil edildi. Ne film ne fragmanlar yayınlanmayacak. Bu konuda mahkeme kararını verdi. umuyorum ki bu karar örnek olur. Mahkemenin kararı filmin durdurulması yönünde, fragmanların durdurulması yönündedir. 23 Aralık’ta film oynatılamayacak’ ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir