Millet İttifakı’nın adı değişiyor! “Türkiyeliyiz” İttifakı için kollar sıvandı…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakına yeni katılımların olabileceğini belirtti. İttifak isminin değiştirilmesi konusunda da açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu, “Bu konuya bileşenlerin tamamı karar verir” dedi. Kulislerde Millet İttifakı'nın adının "Türkiyeliyiz" ittifakı olarak değiştirileceği konuşulanlar arasında.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Millet İttifakı’na yeni katılımların olabileceğini ifade etti. İttifak isminin değiştirilmesi konusunda kapıyı kapatmayan Kılıçdaroğlu, “Bu konuya bileşenlerin tamamı karar verir” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun “Millet İttifakını oluşturan partiler” demek yerine sürekli olarak “bileşenler ve dostlarımız” ifadelerini kullanması akıllara HDP’yi getirirken, İYİ Partililerin ittifaktan rahatsızlıkları gün yüzüne çıkmaya başladı.

“DEMOKRASİNİN YOLU DİYARBAKIR’DAN GEÇER”

Geçtiğimiz günlerde Kılıçdaroğlu’nun “Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer” sözlerine İYİ Parti’den sert tepkiler gelmişti. Partinin önemli isimlerinden Yavuz Ağıralioğlu’nun eleştirilerine CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan “kimse kafaları bulandırmasın” yanıtının gelmesi şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Meral Akşener’e yakın isimlerden İYİ Parti İstanbul Milletvekili AhmetÇelik de ittifak içinde İYİ Parti’nin önemsenmediğini söyleyerek “CHP ile ittifaka mecbur değiliz” demişti. CHP’li belediyelerin İYİ Partililerin taleplerini görmezden geldiğini söyleyen Çelik,  “Bu sorun, iki partinin iş birliğinde artık kangren hâline gelmiştir” açıklamasını yapmıştı.

Millet İttifakı çatırdıyor! İYİ Parti Milletvekili Ahmet Çelik’ten CHP’ye sert sözler…

“BİLEŞENLERİN TAMAMI KARAR VERİR”

Birgün’ün haberine göre Kılıçdaroğlu, Türkiye siyasi yapısını iyi bilen bir siyasetçinin muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı olması gerektiğini dile getirerek, “Bozulan hukuk düzenini yeniden inşa etmek, devletin yaşadığı çürümeyi sonlandırmak istiyorsak, devleti bilen, sağduyulu, ittifakın bileşenlerine güven veren ve ortak hareket etmeyi temel ilke olarak kabul etmiş birisini Cumhurbaşkanı adayı olarak belirleriz” dedi. Yeni partilerle yeni bir ittifak kurulması ya da Millet İttifakı’nın isminin değişmesi konusunda da konuşan Kılıçdaroğlu, “İttifakı oluşturan bileşenlerin tamamı karar verir. ‘Benim düşüncem şudur’ demem doğru olmaz” dedi.

İBB’deki PKK yapılanması itirafı! CHP’li Sezgin Tanrıkulu, İYİ Parti’yi nasıl kandırdıklarını açıkladı…

“6 PARTİNİN ÇALIŞMASI, TÜRKİYE İÇİN DÖNÜM NOKTASI”

Cumhur İttifakı’nın Millet İttifakı’nın parçalanacağına yönelik ülkeyi beklentiye sokmaya çalıştığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Şu an güçlendirilmiş parlamenter sistem için çalışan altı siyasi parti genel başkanı da büyük sorumluluk içinde hareket ediyor. Demokrasi konusundaki açmazların farkındalar. Altı siyasi partinin genel başkanları, güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda bir görüş addediyorlarsa bu Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır, umut vericidir. İttifakı oluşturacak siyasi partiler oturacak, konuşacak, kamuoyuna taahhütlerde bulunacaklar. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçerken hangi adımların atılması gerekiyor, bu konuda çalışmak, çaba göstermek gerekiyor. Toplumun karamsar olmasına hiç gerek yok. Bütün bu sorunlar akılcı yöntemlerle uygarca konuşarak tartışarak çözülür” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ADAYI AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı’na nasıl bir profili aday göstereceklerine dair de açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bozulan hukuk düzenini yeniden inşa etmek istiyorsanız, devletin yaşadığı çürümeyi sonlandırmak ve yeniden inşa etmek istiyorsanız, devleti bilen, sağduyulu, ittifakın bileşenlerine güven veren ve ortak hareket etmeyi temel ilke olarak kabul etmiş birisini cumhurbaşkanı adayı olarak belirlersiniz. Çünkü bu bir geçiş süreci. Böyle bir cumhurbaşkanı Türkiye’yi inşa konusunda elbirliğiyle bir güç olarak ortaya çıkabilir. ‘Biz çok popüler bir ismi getirip cumhurbaşkanı seçelim’ diye bir düşüncemiz yok. Cumhurbaşkanı adayının nitelikleri çok önemli. Adayın siyasetçi olması lazım. Çünkü devlet siyasal bir organ. Siyasal organı iyi tanıyan bir siyasetçi olması lazım.”

Millet İttifakı’nın adı değişiyor! “Türkiyeliyiz” İttifakı için kollar sıvandı…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.