Kuduz olan 10 yaşındaki Mustafa Erçetin’den acı haber!

Hacettepe Hastanesi'nde kuduz tanısıyla tedavi gören 10 yaşındaki Mustafa Erçetin hayatını kaybetti.

featured

Bitlis’in Adilcevaz ilçesine bağlı Göldüzü köyünde yaklaşık 1 ay önce sokak köpeklerinin saldırısına uğrayan Mustafa Erçetin, 21 Ekim’de kuduz şüphesiyle Ankara Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi’ne sevk edildi. Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nde kuduz tanısıyla tedaviye alınan Erçetin, bugün öğle saatlerinde doktorların tüm müdahalesine rağmen yaşamını yitirdi.

“DERİN ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz, “Aşıyla önlenebilecek bir hastalıktan dolayı bir evladımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerindeyiz” dedi.

M.E. AİLESİNDEN ISIRILDIĞINI SAKLAMIŞ ANCAK SONRASINDA SOL KOLUNDA UYUŞMA BAŞLAMIŞ

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz, M.E’nin durumunun ciddiyetini koruduğunu belirterek, “Solunum cihazına bağlı olarak hastamız yoğun bakım ünitesinde izleniyor. Sağlık durumu biraz olumsuz yönde. Kuduz hastalığı geliştikten sonra özel bir tedavisi yok, destekleyici tedavi uygulanıyor” demişti.

Prof. Dr. Ali Bülent Cengiz, M.E.’nin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu belirterek, “İlk vaka Sağlık Bakanlığı aracılığı ile 21 Ekim tarihinde geldi. Kuduz bulguları olan çocuğun sevk edilmesi istendi. 10 yaşında bir erkek çocuk. Okul çıkışında eve dönerken bir köpek tarafından ısırılmış, aileye ise bisikletten düştüğünü söylemiş. 19 Ekim’de sağ kolunda uyuşma başlamış. Bitlis’te doktora götürüldü, kuduz aşısının ilk dozu yapıldı. Uyuşukluk artınca gözlem altında tutuldu.” açıklamasında bulunmuştu.

Hastaneye getirildiğinde M.E’nin bilincinin açık olduğunu belirten Prof. Dr. Cengiz, çocuğun belirtilerini kendisinin söyleyebilecek durumda olduğunu ancak zamanla durumunun kötüye gittiğini açıklamıştı.

Çocuk buraya geldiğinde bilinci açıktı, belirtilerini bize kendisi söyledi. Kolunda uyuşma olduğunu, karnının ağrıdığını, sudan korktuğunu söyledi. Muayene bulguları normalken birkaç saat içinde hırçın, anlamsız davranışların görülmesi, kollarını kasması gibi bazı davranışları ortaya çıktı.

Ondan sonra yoğun bakım ünitesine alındı. İlk iki tetkiki negatif geldi, yalnız 3’üncü örneğinde tükürükte kuduz virüsünün saptandığı belirtildi. Tanı kesinleşti, hasta sakinleştirilerek uyutuldu. Solunum cihazına bağlı olarak hastamız yoğun bakım ünitesinde izleniyor. Sağlık durumu biraz olumsuz yönde, arkadaşlarımız tüm yaşam desteğini veriyorlar.

Kuduz hastalığının geliştikten sonra özel bir tedavisinin olmadığını belirten Prof. Dr. Cengiz, destekleyici tedavi uyguladıklarını belirtmişti. Bu arada ısıran köpeğin de ölü olarak bulunduğu bilgisini veren Prof. Dr. Cengiz, “kuduz virüsünü taşıyan köpekler ısırdıktan 10 gün sonra ölür.” demişti.

36 VAKA TESPİT EDİLMİŞTİ

Öte yandan Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde başıboş köpek tarafından ısırılan ve kuduz şüphesiyle Ankara’da tedavileri devam eden 2 çocuktan sonra kentte yürütülen taramada ısırılıp sağlık kuruluşuna başvuru yapmayan 36 vaka daha tespit edilmişti.

SOKAK KÖPEKLERİNE AŞI YAPILDI

Olayla ilgili sıkı çalışmaların yapıldığı köyde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı veteriner hekimler tarafından kedilere ve sokak köpeklerine kuduz aşısı yapılmıştı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir