Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki fezleke savcılıkta! Süreç nasıl işleyecek?

TBMM Başkanlığı'nın, tarihi seçimlerin ardından iade ettiği yeni yasama döneminde milletvekili seçilemeyenlere ait yaklaşık bin fezlekeden 400'ü, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı. Hakkında fezleke hazırlanan isimler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bulunuyor. Soruşturmalar başsavcı vekillerince yürütülecek.

featured

Tarihi seçimlerin ardından Meclis‘te artık milletvekili olmayan isimlerin fezlekeleri de savcılığa ulaştırıldı. Çoğu eski HDP milletvekillerine ait fezlekeler, Cumhurbaşkanlığı’ndaki işlemin ardından Adalet Bakanlığı’na, buradan da soruşturmaların tamamlanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu’na gönderildi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN FEZLEKESİ DE VAR

Halen Adalet Bakanlığı’nda bulunan yaklaşık 600 fezlekenin de önümüzdeki günlerde başsavcılığa gönderilmesi bekleniyor.

Arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu eski milletvekillerine ait fezlekelere ilişkin soruşturmalar, Cumhuriyet başsavcı vekillerince yürütülecek.

YETERLİ DELİL ELDE EDİLİRSE ESKİ MİLLETVEKİLLERİNE DAVA AÇILACAK

Fezlekeler, “terör örgütü propagandası yapmak”, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”, “kamu görevlisine hakaret” ve “iftira“nın da aralarında bulunduğu farklı suçları kapsıyor.
Dosyaların gönderildiği bürolardan sorumlu başsavcı vekilleri, soruşturma kapsamında, yasama dokunulmazlığı olmayan eski milletvekillerinin ifadesine başvuracak.
Başsavcılık, yeterli delil elde edilmesi halinde eski milletvekilleri hakkında dava açacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir