İngiltere’de yeni Başbakan’ın seçileceği tarih belli oldu!

İngiltere'de Boris Johnson'ın ardından seçilecek olan yeni Başbakan'ın 5 Eylül'de belli olacağı açıklandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’nin yeni Başbakanı 5 Eylül’de belli olacak.

İngiltere’de Muhafazakar Parti tarafından yapılan açıklamada, parti üyeleri arasında yapılacak oylamanın ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yerine geçecek kişinin 5 Eylül’de açıklanacağı bildirildi.

ADAYLIK BAŞVURULARI SALI GÜNÜ ALINACAK

1922 Komitesi Başkanı Graham Brady yaptığı açıklamada, parti liderliği için adaylık başvurularının Salı günü alınacağını ve Çarşamba günü de ilk oylama sürecine başlanacağını belirtti.

Ingiltere

YENİ LİDER OLMANIN ŞARTLARI

Muhafazakar Parti tarafından kabul edilen kurallara göre, partinin yeni lideri olmak için Salı günü aday olacak milletvekillerinin, Muhafazakar Parti’deki 358 milletvekilinden 20’sinin desteğini alması gerekiyor.

Adayların bir sonraki sürece geçmesi için ise, Çarşamba günü yapılacak ilk oylamada en az 30 oy alması gerekiyor. Bu sayıyı elde edemeyen milletvekilleri Çarşamba günü elenmiş olacak.

Çarşamba günü yerel saatle 13:30 ve 15:30 arasında yapılacak ilk oylamanın ardından sonuçlar aynı gün içinde açıklanacak ve ikinci oylama ise Perşembe günü yapılacak.

İngiltere’de siyasi deprem! Boris Johnson’dan istifa kararı

5 EYLÜL’DE BAŞBAKAN BELLİ OLACAK

5 Eylül’e kadar yalnızca 2 milletvekili kalacak şekilde elemeler devam edecek. Graham Brady, rakamlar yeterince hızlı düşmezse önümüzdeki hafta Pazartesi günü daha fazla oylama yapılacağını söyledi.

21 Temmuz’a kadar yalnızca 2 adaya indirgenecek olan oylamanın 5 Eylül’de sonuca varacağını söyleyen Brady, bunun yaz boyunca rekabete izin verecek “tamamen makul” bir zaman çizelgesi olduğunu söyledi. Ayrıca, yeni Muhafazakar Parti lideri belirlenene kadar Başbakan Boris Johnson’ın görevine devam edeceği belirtildi.

11 MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞINI AÇIKLADI

Şu ana kadar Muhafazakar Parti’nin yeni lideri olmak için 11 milletvekili adaylığını açıkladı. Yeni lider olmak isteyen Muhafazakar Parti üyeleri arasında Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Ticaret Bakanı Penny Mordaunt, Muhafazakar Parti Milletvekili Tom Tugendhat, Dışişleri Bakanı Liz Truss, yeni Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, Milletler Topluluğu Bakanı Jeremy Hunt, eski İskan ve Topluluklar Dairesi Eşitlik Bakanı Kemi Badenoch, eski Sağlık Bakanı Sajid Javid, İngiltere ve Galler Başsavcısı Suella Braverman, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps ve Muhafazakar Parti Milletvekili Rehman Chishti oldu. İçişleri Bakanı Priti Patel’in ise adaylığını koymak üzere düşündüğü öne sürüldü.

İngiltere’de yeni Başbakan’ın seçileceği tarih belli oldu!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.