İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa etti!

İngiltere hükümet kriziyle çalkalanıyor. Kabineden üst üste gelen istifa haberlerinin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a da başta bakanlar olmak üzere birçok kesimden istifa çağrıları yükselmişti. Boris Johnson kameralar karşısına geçerek basın toplantısı düzenledi ve istifasını açıkladı.

featured

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan üst düzey bir kaynak Boris Johnson‘ın istifaya niyetli olmadığını ve kesinlikle meydan okuyacağını belirtmişti. Ancak hükümette yaşanan krizin ardından istifa çağrılarına dayanamayan Boris Johnson da istifa etme kararı aldı.

İSTİFA ETTİ

Saat 14.30 sularında kameralar karşısına geçerek basın açıklaması yapan Boris Johnson, istifa ettiğini açıkladı.

Boris Johnson’ın başı belada! İki bakan peş peşe istifa etti

DIŞİŞLERİ BAKANI ZİYARETİNİ YARIDA KESEREK ÜLKESİNE DÖNÜYOR

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, dün G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Endonezya’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Truss, Başbakan’ın istifa edeceği açıklamalarının ardından ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönmeye karar verdi.

Truss’un, Johnson sonrası parti içinde başlayacak yeni liderlik yarışına katılacağı ve adaylığını açıklayacağı yorumları yapıldı.

BAKANLAR ART ARDA İSTİFA KARARI ALMIŞTI

İngiltere’de Sağlık Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak art arda istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, artık vicdanen görevine devam edemeyeceğini ve Johnson’a güven duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti.

Sağlık Bakanı’nın istifa kararından kısa bir süre sonra da Maliye Bakanı Sunak istifa ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili ve partinin Grup Yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına rağmen, kendisine verdiği görevden dolayı “son derece pişman” olduğu açıklamasının ardından gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha önce yapılan açıklamada ise Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz iddialarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Ancak, daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak görev yaptığı dönemde Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Bakanların istifalarından hemen önce Johnson, Pincher’a verdiği görev nedeniyle özür dilemiş, büyük pişmanlık duyduğunu dile getirmişti.

İSTİFA EDEN BAKAN ZAHAWİ: SAYIN BAŞBAKAN, ŞİMDİ GİDİN

Sosyal medya hesabından istifa mektubunu paylaşan Eğitim Bakanı Nadhim Zahawi, “Dün, 10 Numara’daki meslektaşlarımla birlikte Başbakana, bu gidişin tek bir yönü olduğunu ve onurlu bir şekilde gitmesi gerektiğini açıkça belirttim. Saygımdan ve 30 yıllık eski bir arkadaşını dinleyeceği umuduyla bu öğüdü gizli tuttum. Dinlemediği ve bu geç saatte hükümet üzerindeki inanılmaz başarıları baltaladığı için üzüldüm. Ancak ülke, yalnızca istikrarlı değil, aynı zamanda dürüstlükle hareket eden bir hükümeti hak ediyor. Sayın Başbakan, yapılacak doğru şeyin ne olduğunu biliyorsunuz ve şimdi gidin” dedi.

DONELAN: GÖREVE DEVAM ETMENİZİN BİR YOLU YOK

Öte yandan Salı günü Zahawi’nin Maliye Bakanlığı’na getirilmesiyle Eğitim Bakanı olarak göreve gelen Michell Donelan, Başbakan Boris Johnson’dan istifa etmesini rica ettiğini belirttiği mektubunda, “Dün, ülkemiz ve partimiz için doğru olanı yapmanızı ve istifa etmenizi rica ettim. İkisi de bir insandan daha önemlidir. Göreve devam etmenizin bir yolu yok, ancak sizi görevden almak için resmi bir mekanizma olmadan bunun mümkün olmasının tek yolu, kabinede kalan bizler için elinizi zorlamak gibi görünüyor. Bizi imkansız bir duruma soktunuz. Bu noktaya geldiği için çok üzgünüm ama dürüstlüğe her şeyden çok değer veren biri olarak başka seçeneğim yok” dedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir