Meral’i kurtarma operasyonu! İYİ Parti troll çetesinden ‘İBB’de çalışan 1668 kişinin 1300’ünün AK Parti döneminde işe alındığı’ yalanı

İBB'de Ekrem İmamoğlu döneminde işe alınan PKK, DHKP-C ve diğer terör örgütleri ile iltisaklı 1668 kişinin deşifre edilmesinden sonra İYİ Parti lideri Meral Akşener, 'oğlum' dediği Ekrem İmamoğlu'na verdiği destek yüzünden partisi içinde zor duruma düşmüştü. İYİ Parti'nin ülkücü kanadı, Meral Akşener'in HDP ile yakınlaşmasından ve İBB içinde kadrolaşan PKK'lılardan duydukları rahatsızlığı sık sık dile getiriyordu. Ekrem İmamoğlu'nun fonladığı iddia edilen İYİ Parti'nin troll çetesi ise resmi belgelere ve İBB işe alım formlarına rağmen terörle iltisaklı olduğu iddia edilen 1668 kişinin, 1300'ünün AK Parti döneminde işe alındığı yalanını ortaya attı.

featured

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Başmüfettişliği tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile bağlı kuruluş ve iştiraklerinde işe alınan personelin işe girişine yönelik hazırlanan rapor tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen 578 sayfalık rapor, Memur Suçları ve Özel Soruşturma Bürosu’na teslim edildi. 25 bin 361 kişinin ilk defa işe alındığı İBB’de 15 bin 125 kişi hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmadığı, ilk defa işe alınacaklar için Değerlendirme Komisyonu oluşturulmadığı belirlendi.

4 BİN 227 KİŞİNİN SİCİLİ BOZUK

Yeni Şafak’ın haberine göre; İBB bünyesine 1984, İSKİ’ye 454, İETT’ye 66, İBB iştiraki 30 şirkete ise 22 bin 857 kişinin işe alındığı tespit edildi. Emniyet ve UYAP verilerine göre; İBB’de ilk defa işe alınan 25 bin 361 kişiden 4 bin 227’si hakkında adli soruşturma ve kovuşturmanın bulunduğu tespit edildi. Bu kişilerin 147’si hakkında soruşturmaların “terör örgütleriyle bağlantılı veya anayasal düzene kaşı işlenen suçlardan” olduğu, 66’sı hakkında da mahkumiyet kararı bulunduğu belirlendi.

Benzer Haberler
aynur doğan
İBB tepkileri dinlemedi, PKK’lı Aynur Doğan Harbiye’de sahneye çıktı
ibb
CHP’li İBB’de DİAYDER rezaleti! PKK’lılara market kartı dağıtılmış: İBB Sultan kim?
diayder
Emniyet DİAYDER’in şemasını çıkardı! İBB PKK’lılara market kartı bile dağıtmış…

PKK’NIN DEĞER AİLELERİNE KADRO

İşe alınan 875 kişinin FETÖ, 432’sinin PKK, 143’ünün DHKP-C, 66’sının THKP-C, 64’ünün TKP-ML, 33’ünün MLKP, 3’ünün DEAŞ, 1’nin El Kaide, 51 kişinin ise diğer terör örgütleri ile irtibatı belirledi. PKK ile irtibatlı olanlar arasında örgütün “değer ailesi” adını verdiği 36 kişinin bulunduğu, 6’sının PKK’nın dağ kadrosunda bulunduğu tespit edildi. KHK’larla ihraç edilen ve kamu görevinde çalıştırılmaması gereken 21 kişinin de İBB şirketlerinde işe alındığı ortaya çıktı.

SAPIK VE MADDE BAĞIMLISI DA VAR

Terör örgütü üyelerinin yanı sıra uyuşturucu ticareti yapmak, çocuğun cinsel istismarı, nitelikli cinsel saldırı, silahlı yağma gibi suçlardan ceza alan kişiler de İBB’de işe alınmış. Uyuşturucu ticaretinden 7,5 yıl, uyuşturucu satmaktan 3 yıl 1 ay 15 gün, hırsızlıktan 4,5 yıl hapis cezası alan ve çok sayıda benzer mahkumiyeti bulunan 1 kişinin İBB’de işe alındığı ortaya çıktı. “Çocuğun cinsel istismarı”ndan 2,5 yıl, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 10 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçundan 2,5 yıl ve “silahla yağma”dan 8 yıl 4 ay hapis cezası alan 3 kişinin de belediyede işe alındığı öğrenildi.

https://twitter.com/suleymansoylu/status/1606276162220597250?s=20&t=xtaq6D9rH0pEIMmG0kd-kg

120 KİŞİ İŞTEN ÇIKARILDI

İBB’de müfettiş incelemesinin başlamasının ardından, belediye yönetimince daha önce “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması talep edilmeyen” belediye personeli hakkında İstanbul Valiliği’ne talep yazıları gönderilmeye başlandı. Özel teftişten sonra 120 kişi güvenlik soruşturmaları nedeniyle işten çıkarıldı.

TEFTİŞTE PARTİ AYRIMI YOK

İçişleri Bakanlığı 31 Mart 2019’dan 2022 yılı sonuna kadar toplam 204 belediyede özel teftiş yürüttü. Bu belediyelerin 72’sini AK Partili, 57’sini CHP’li, 19’unu MHP’li, 2’sini İYİ Partili, 34’ünü HDP’li, 4’ünü bağımsız, 2’sini SP’li, 6’sını da diğer partilerin belediyeleri oluşturdu. Teftiş geçirenler arasında 8 de belediye başkan vekili yer aldı.

SEKİZ KİŞİLİK HEYET İNCELEDİ

6 Haziran 2022’de İçişleri Bakanlığı’nın verdiği onayla 1 Ocak 2019-31 Aralık 2021 tarihleri arasını kapsayan teftişte personel, ihale ve iş yeri ruhsatlarına ilişkin mülkiye, ticaret ve maliye müfettişleri ile MASAK uzmanından oluşan 8 kişilik heyet görev yaptı. İBB, İETT, İSKİ ve belediye iştiraki 30 şirket incelendi.

İYİ PARTİ TROLLERİNDEN RESMİ BELGELERE RAĞMEN DEZENFORMASYON

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun yerel seçimlerde kadro sözü verdiği ve tek tek işe başlattığı HDP-PKK uzantılı isimlerin deşifre olmasıyla birlikte İmamoğlu’nu aklama görevini İYİ Parti üstlendi.

Benzer Haberler
hdp-iyi-parti
HDP’li Garo Paylan’dan Meral Akşener’e ‘Benim de ablam ol’ teklifi: “İYİ Partililer bizi sokakta çevirip ‘bir araya gelin’ diyor”
meral-aksener-ekrem-imamoglu-sevgisi
Meral Akşener’in Ekrem İmamoğlu sevgisinin nedeni belli oldu! İBB’den Fatih Akşener’in şirketine kıyak mı yapıldı?
meral-aksener-dhkpc
Meral Akşener’de kafa 1 milyon! DHKP-C’li terörist Elif Sultan Kalsen’in ablası ile buluştu

İBB Başkanı İmamoğlu tarafından yüklü bir bütçe ile fonlandığı iddia edilen İYİ Parti troll çetesi, akşam saatlerinde dezenformasyonda yeni bir çığır açtılar.

Resmi belgeler ve İBB İK formlarında işe başlama tarihi Ekrem İmamoğlu’nun işbaşına geldiği Haziran 2019 sonrası olarak yer alan terör iltisaklı 1668 kişinin 1300’ünün AK Parti döneminde işe alındığı yalanını söyleyen İYİ Parti trolleri, Meral Akşener’in içine düştüğü bataklığı aklama yarışına girdi.

İBB

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir