Kendini ‘Mesih’ sanan akıl hastası Hasan Mezarcı: ‘Su içmek artık orucu bozmayacak’

Cezaevindeyken psikolojik işkenceye maruz kalarak akıl sağlığını yitirdiği ileri sürülen Hasan Mezarcı, ‘Su içmek sağlık açısından zorunluluk olduğu için orucu bozmaz” diyecek kadar ileri gitti. Mezarcı’nın “Su içmenin orucu bozacağına dair dînî ahkamı iptal ettim” sözleri de sosyal medyada alay konusu oldu.

featured

Kendisini ‘Mesih’ ilan etmesiyle tanınan, Hasan Mezarcı, Ramazan orucu ile ilgili ilginç bir çıkışta bulundu.

Refah Partisi’nden İstanbul Milletvekilliği de yapan Hasan Mezarcı, görüşleri nedeniyle hapse girmiş, hapisten çıkınca da ‘Mesih’ olduğunu ilan etmişti. Mezarcı daha sonra Almanya’ya yerleşmişti. Mezarcı’dan Ramazan orucu ile ilgili ilginç bir çıkış geldi.

“SU İÇMENİN ORUCU BOZACAĞINA DAİR DİNİ AHKAMI İPTAL ETTİM”

“Su içmenin orucu bozacağına dair dînî ahkamı iptal ettim” diyen Mezarcı Twitter’dan şu paylaşımları yaptı:

İyi geceler çocuklar. Su içmenin sağlık açısından zorunluluk olduğunu, uzun süre susuz kalmanın zararlarını biliyorsunuz. Su içmenin orucu bozacağına dair dînî ahkamı iptal ettim. Oruç tutanlar, su içersek orucumuz bozulur diye endişe etmesin; suyunu içsin, orucuna devam etsin. Dinde, îmanda, ibâdette zorlama yoktur, gönüllülük esastır. Oruç tutmakta zorlananlar tutmayabilir veya oruç gün ve saatlerini kendilerine göre ayarlayabilirler. Su içmek sağlık açısından zorunluluk olduğu için orucu bozmaz. Âile, mahalle, toplum, devlet baskısıyla, ibadet olmaz.

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir