Fransa, ABD ve Avustralya’daki büyükelçilerini geri çağırdı

featured

Fransa, Avustralya’nın kendisiyle denizaltı projesini iptal ederek ABD ile anlaşmasının ardından Washington ve Canberra Büyükelçilerini geri çağırdı.

NE OLMUŞTU?

Avustralya’nın, Fransa’yla yaptığı denizaltı anlaşmasını iptal edip ABD’yle anlaşmasına tepkiler sürerken Avustralya Başbakanı’ndan yeni bir açıklama geldi. Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la yaptığı görüşmede anlaşmayı iptal etmelerinin mümkün olabileceğini dile getirdiğini söyledi.

Avustralya, dün yaptığı açıklamayla, Fransa’yla arasındaki 40 milyar dolarlık denizaltı satın alma anlaşmasını iptal ettiğini, bunun yerine ABD ve İngiltere ortaklığında üretilen nükleer denizaltılardan alacağını açıklamıştı. Karara tepki gösteren Fransa, bunu ‘müttefikleri tarafından sırtından bıçaklanmak’ olarak değerlendirdi.

Fransa’nın bu tepkisine karşı açıklama yapan Avustralya Başbakanı Morrison, “Paris’te kendisiyle (Macron) uzun bir akşam yemeği yediğimizde bunu net olarak ifade ettim. Karşı karşıya olduğumuz yeni stratejik ortamda konvansiyonel denizaltıların kapasiteleri konusundaki kaygılarımızı uzun uzun konuştuk” dedi.

Morrison, aynı yemekte Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Avustralya’nın ulusal çıkarları doğrultusunda bir karar vermek durumunda olduğunu söylediğini de belirtti.

Söz konusu durum, “Avustralya, bölgede artan Çin etkisine karşı özellikle ABD ve İngiltere’yle bağlarını güçlendirmek istiyor” yorumlarına neden oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir