Eşcinsel çifte düğün pastası yapmayı reddeden fırıncı Cathy Miler, ABD mahkemesi tarafından haklı bulundu

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bir yargıç, 'Hıristiyan inançlarına aykırı olduğu gerekçesiyle eşcinsel bir çifte düğün pastası yapmayı reddeden' bir fırın sahibi Miler'in lehine karar verdi.

featured

Sivil Haklar Departmanı (eski adıyla Eyalet Adil İstihdam ve Konut Dairesi), 2018’de Bakersfield kentindeki Tastries Bakery aleyhine dava açmış ve fırın sahibi Cathy Miller’in, Kaliforniya’nın “Unruh Medeni Haklar Yasasını” ihlal ederek çifte karşı kasıtlı olarak ayrımcılık yaptığını iddia etmişti.

Halk arasında “Unruh Yasası” olarak da bilinen 1959 tarihli Medeni Haklar Yasası, Kaliforniya’daki herhangi bir işletmenin, eyaletin yargı yetkisi dahilindeki tüm kişilere (tüketicilere) karşı, yasa dışı ayrımcılığın bir kişinin ırkı, cinsiyeti, rengi, dini, kökeni, yaşı, engelliliği, medeni durumu, cinsel yönelimi, vatandaşlığı, ana dili veya göçmenlik durumuna dayandığı durumlarda yasa dışı ayrımcılık yapılmasını yasaklıyor.

Miller’ın avukatları, ifade özgürlüğü ve dini özgürce ifade etme hakkının, ayrımcılık karşıtı yasayı ihlal ettiği iddiasına üstün geldiğini savundu.

Kern Bölge Yüksek Mahkemesi Yargıcı Eric Bradshaw, fırın sahibi Miller’ın “İncil’in evlilikle ilgili öğretilerine dair inançlarını koruyup yasalara uygun hareket ettiğine” hükmetti.

Kararın ardından yerel bir gazeteye konuşan Miller, “Toplumumuzda birlikte büyüyebileceğimizi umuyorum. Ve kimseye karşı herhangi bir gündemi dayatmamamız (zorlamamamız) gerektiğini anlamalıyız.” diye konuştu.

Sivil Haklar Departmanı’ndan bir sözcü, mahkemenin kararından haberdar olduklarını, ancak bundan sonrası için ne yapacaklarına henüz karar vermediklerini söyledi.

Eileen ve Mireya Rodriguez-Del Rio çifti ise temyize başvurmayı beklediklerini dile getirdi.

Eileen, yerel bir gazeteye verdiği demeçte “Elbette hayal kırıklığına uğradık ama şaşırmadık. Temyiz başvurumuzun farklı bir sonuç vereceğini tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

Kaliforniya Mahkemesi’nden çıkan bu karar, Colorado’da bir fırıncının yine cinsiyet değişikliğini kutlamak isteyen bir kişiye pasta yapmayı reddederek eyaletin ayrımcılık karşıtı yasasını ihlal ettiği yönündeki karara itiraz ettiği sırada geldi.

Colorado’daki fırıncı Jack Phillips, on yıl önce eşcinsel bir çiftin düğün pastasını yapmayı dini gerekçelerle reddetmiş ve ardından ABD Yüksek Mahkemesi’nde kısmi bir zafer kazanmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir