DEVA Partili casus Metin Gürcan için müebbet istemi

DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ın "casusluk" suçundan yargılandığı davaya devam edildi. Gürcan için müebbet hapis cezası istendi.

featured

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde kapalı görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Metin Gürcan ve avukatları katıldı.

Alınan bilgiye göre, önceki celse alınan ara karar gereği dava dosyasına gelen evrakın okunmasının ardından sanık ve taraf avukatları savunma yaptı.

CASUS HAKİM KARŞISINDA

Daha sonra savcı, esas hakkında mütalaasını dosyaya sundu:

Mütalaada, yabancı devlet görevlileriyle yaptığı görüşmeler fiziki ve teknik takiple tespit edilen Gürcan’ın aktardığı bilgilerin, açık kaynaklardan elde edilmeyecek içeriklere sahip olduğu kaydedildi.

thumbnail
DEVA Partili Casus Metin Gürcan
DEVA Partili casus Metin Gürcan, Afrin operasyonunu da parayla yabancılara ötmüş…

Gürcan’ın savunmasında, yabancı diplomatlara, açık kaynaklardan derlediği bilgileri verdiğini iddia ettiği aktarılan mütalaada, elde edilen ortam dinlemesi kayıtları sonucu ise bu bilgilerin, “gizli kalması gereken bilgiler” arasında bulunduğunun belirlendiği aktarıldı.

MÜEBBET İSTENDİ

Mütalaada, Gürcan’ın, 2016’da görüşmeye başladığı yabancı diplomatlara aktardığı bilgiler arasında, “Türkiye’nin bazı ülkelerde konuşlu askeri birlikleri”, “Afrin Operasyonu öncesi yaşanılanlar”, “Türkiye’nin Libya ve Suriye’deki etkinliği”, “insansız hava araçlarını ihraç etmek isteyen ülkeler”, “S-400’lerin konumlandırılması”, “iç siyasi gelişmeler”, “ekonomik yatırımlar” ile “PKK elebaşlarının konumlarının belirlenmesine yönelik saha çalışmaları” gibi milli güvenliği ilgilendiren stratejik bilgilerin yer aldığı kaydedildi.

Bu kapsamda Gürcan’ın, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla zincirleme biçimde açıklama” suçundan müebbet, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla zincirleme biçimde temin etme” suçundan ise 35 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Duruşmada, sanık Gürcan ve avukatlarının, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep ettiği belirtildi.

Duruşmaya 9 Mart’ta devam edilecek.

thumbnail
DEVA Partili Casus Metin Gürcan ile bağlantılı gazeteciler
Casusluk yapan siyasiler ve gazeteciler mercek altında! Metin Gürcan’ın siyasi casusluk soruşturması genişletiliyor…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir