Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin törenine dünyadan yoğun ilgi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'de düzenlenecek yemin törenine dünyadan ilgi bir hayli yoğun. 20 ülkeden liderler ve 45'e yakın bakan yemin töreninde Erdoğan'a desteğini sunmak için törene katılacak.

featured

Seçimlerin ardından tüm gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı yemin törenine çevrildi. Erdoğan bugün yemin ederek görevine başlayacak. Bugün yapılacak yemin töreni için 20 lider ve 45’e yakın bakan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olacak. Diplomasi trafiği yemin töreninden sonra da devam edecek.

TÜRK DÜNYASI TAM KADRO ALANDA OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninde Türk Cumhuriyetleri törende kalabalık bir kadroyla temsil edilecek. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in yanı sıra diğer ülkelerden de lider düzeyinde katılım olacak.

KATAR BAŞBAKANI DA KATILACAK

Bazı ülkeler ise dışişleri bakanları ile temsil edilecek. Somali, Cezayir ve Balkan ülkelerinden de katılım devlet başkanı düzeyinde olacak. Katar Başbakanı El Sani’nin de TBMM’de liderler için ayrılan locada yerini alması bekleniyor.

PAŞİNYAN ANKARA’YA GELECEK

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’in Ermenistan Başbakanlık Ofisine dayandırdığı haberine göre, Paşinyan, Erdoğan’ın yarınki yemin törenine katılmak üzere Ankara’ya gelecek.

ATLI BİRLİKLERLE BEŞTEPE’YE GİDECEK

Cumartesi günü yapılacak törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anıtkabir ziyaretinin ardından atlı birlikler eşliğinde Beştepe’ye gitmesi planlanıyor.

STOLTENBERG DE KATILACAK

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yemin törenine katılmak üzere cumartesi günü Ankara’ya gelecek.

101 PARE TOP ATIŞI YAPILACAK

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde göreve başlama töreni icra edeceğinden dolayı Eskişehir Garnizon Komutanlığı tarafından Eskişehir’de 101 pare top atışı yapılacağı belirtildi.

DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Ankara’da seçim döneminde yavaşlayan diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninin ardından hızlanacak. Yemin töreninden sonra Cumhurbaşkanı’nın ilk konuğu Birleşik Arap Emirlikleri Emiri Mohammed bin Zayed olacak. BAE Emiri Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ikili görüşmenin ardından İstanbul’da yapılacak Şampiyonlar Ligi Finali’ni izleyecek.

BAZI YOLLAR TRAFİĞE KAPATILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni nedeniyle yarın bazı yollar da trafiğe kapatılacak.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir