CHP’li İBB’nin deniz taksi rezaleti! 165 milyon TL’ye mâl oldu, 54 bin TL gelir elde etti

CHP’li İBB’nin 165 milyon Türk lirasına satın aldığı ve bugüne dek yalnızca 54 bin Türk lirası gelir elde ettiği 50 adet deniz taksi, Haliç Tersanesi’nde çürümeye terk edildi.

featured

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 165 milyon TL’ye satın aldığı 50 adet deniz taksinin içler acısı hâli görüntülendi.

SADECE 54 BİN TL GELİR ELDE EDİLDİ

İBB Başkanlığı Meclis Denetim Komisyonu, 2021 Yılı Denetim Raporu’nda taksilerden sadece 54 bin lira gelir elde edildiği gerçeği yer alırken, taksilerin denizde atıl halde beklediği objektiflere yansıdı.

22 Ocak’ta Haliç Tersanesi’nde görüntülenen deniz taksilerin 12 Nisan’da da yerlerinde sabit olarak bekletildiği belirlendi.

Deniz taksilerle ilgili olarak 2021 Yılı Denetim Raporu’nda şu ifadelere yer verilmişti:

27 Temmuz 2021 tarihli deniz Taksi Mal Alım İşi İhalesi 84 milyon 950 bin TL+KDV bedelle İBB iştiraki Şehir Hatları’na verildi.

50 adet deniz taksi satın alındı. Gelirler Müdürlüğü’ne göre deniz taksiden 54 bin 301 bin TL gelir elde etti.

Belediye yönetiminin tercih ettiği yöntem sebebiyle, belediye KDV dahil 165 milyon TL bedelle aldığı ve işlettirdiği bu taksilerin amortisman ve bakım maliyetleri de dikkate alındığında hiç harcama yapmadan gördürebileceği hizmet için ciddi maliyet oluştu. Kamu zararına sebebiyet verildi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir