‘CHP’de işe alım borsası’ kuruldu! Mansur Yavaş kadroyu açtı, ilçe başkanı sattı

Liyakat söylemini dilinden düşürmeyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu utandıracak bir ifşa Ankara kulislerini sallıyor. İddiaya göre Mamak İlçe Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan belediyeye işe alım için 200 kişilik kontenjan istiyor. CHP’lileri hiçbir şekilde işe almadığı iddia edilen Yavaş, bu kontenjanı açıyor. Mamak İlçe Teşkilatına binlerce başvuru oluyor. Ancak kontenjan sınırlı kalınca, ‘para’ devreye giriyor...

featured

Geçtiğimiz günlerde CHP Mamak İlçe Başkanı Uğur Açıkalın istifa etti. Açıkalın istifa gerekçesini partililere, “Önümüzdeki dönemde milletvekili adayı olacağım için etik gerekçelerle istifamı verdim” diye duyurmuştu.

Açıkalın’ın istifa sebebi olarak  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 ay önce evindeki elektriği kesik olduğu iddiası ile ibrahim Öztürk adlı vatandaşı ziyaret etmesi gösterilmişti. Bu işin doğru olmadığı ortaya çıkınca Açıkalın’ın istifasının genel merkezce istendiği ileri sürülmüştü.

Ancak CHP kulislerinden gelen bilgiler yukarıdaki iki iddiayı da çürüten cinsten…

AÇIKALIN’A EN BÜYÜK DESTEK TAŞDELEN’DEN

Uğur Açıkalın’ın Mamak İlçe Başkanı olmasına en büyük desteği veren Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen’di. Taşdelen’in yanı sıra Açıkalın’ı en çok sahiplenenlerden bir diğer isim de bir önceki Mamak İlçe Başkanı ve şu anda Ankara Büyükşehir Belediyesi BELPLAS A.Ş. Genel Müdürü olan Adnan Demirci’ydi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise eski CHP Teşkilat Başkanı Tekin Bingöl ile tam tersi yerde konumlanmıştı. Klasik Çankaya-Yenimahalle çekişmesi…

YAVAŞ MAMAK İÇİN 200 KİŞİLİK KONTENJAN AYIRDI

CHP kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, Mamak İlçe Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan belediyeye işe alım için 200 kişilik kontenjan istiyor. CHP’lileri hiçbir şekilde işe almadığı iddia edilen Yavaş, bu kontenjanı açıyor. Mamak İlçe Teşkilatına binlerce başvuru oluyor. Ancak kontenjan sınırlı kalınca, ‘para’ devreye giriyor.

İddia o ki, ilçe teşkilatından bazı üyeler ve gençlerin iş başvurusu yapan kişilerden hediyeler ve paralar talep ettiği konuşuluyor. Açıkalın’ın da bu konuyu bildiği söyleniyor.

Yaklaşık bir ay önce, böylesi bir ortamda konuyla ilgili konuşurken, Açıkalın’ın ses kaydının alındığı ve bu ses kaydının bir grup tepkili partili tarafından CHP’nin Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’ya iletildiği vurgulanıyor.

SALICI SES KAYDINI NE YAPTI?

Veryansın Tv’nin haberine göre, CHP liderinin de bu konudan haberdar olduğu ve bu duruma çok kızdığı, bunun üzerine Açıkalın’ın derhal istifasını istediği belirtiliyor.

Bu skandal iddia ile ilgili Salıcı da zan altında kalıyor. Çünkü birçok partiliye göre, Salıcı’nın ses kaydını aldığı ve bir uzman bilirkişiye incelettiği, kayıtta bir dublajın ya da montajın olup olmadığını öğrenmeye çalıştığı belirtiliyor. Ve yine iddia odur ki, Salıcı’yla yakın ilişkileri olduğu bilinen Alper Taşdelen’in olayı öğrendiği ve olayı soğutulması için Salıca’dan ricacı olduğu ileri sürülüyor.

Evet, yaklaşık bir ay boyunca ses kaydı olmasına rağmen Açıkalın hakkında bir işlem yapılmıyor, olay soğuyor ancak parti içinde birçok kişi bu ses kaydını konuşunca olay iyice duyulmaya başlıyor.

Mansur Yavaş’ın konuyu öğrendikten sonra, “Ben bu işten rahatsızım, iyi niyetle kontenjan verdim suistimal edildi, Genel Başkan’a konuyu detaylı bir şekilde anlatacağım” dediği, Taşdelen’in ise “Sizi anlıyorum ama kamuoyunda bu ses kaydı ortaya çıkarsa siz de zor duruma girersiniz” dediği ve birlikte hareket etmeyi önerdiği öne sürülüyor.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir