Çalışanlarına 1000 lira doğalgaz faturası desteğinde flaş gelişme

Milyonlarca özel sektör çalışanlarına ilaç gibi gelecek doğalgaz yardımı yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, artık özel sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğalgaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak.

featured

İstisna 9 Kasım 2022–30 Haziran 2023 tarihleri arasında (toplam 8 ay) yapılacak ödemeler için geçerli. İşverenler tarafından sağlanacak olan bu destekle milyonlarca çalışan, yaklaşan kış ayları öncesi elektrik ve doğalgaz yardımı alabilecek.

İSTİSNANIN ŞARTLARI

İstisna için ödemelerin belirlenen tarihler arasında yapılması, aylık 1.000 lirayı aşmaması ve işçinin mevcut ücretlerine ilave olarak yapılması gerekiyor. Elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olsa dahi bu tutarın üzerinde bir ödeme yapılması halinde, 1.000 TL’yi aşan kısım ücret olarak gelir vergisi ve SGK primine tabi tutulacak. Destek ödemeleri ücret bordrosuna da yansıtılacak. Çalışanlara bu ödemelerin yapılması işverenler açısından zorunlu değil, tamamen isteğe bağlı.

ÇALIŞANDAN FATURA İSTENECEK Mİ?

Hayır, işverenler yapacakları bu ödemeler için çalışanlarından elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderleriyle ilgili fatura veya herhangi bir belge istemeyecek. Hazine’nin bu istisna nedeniyle bir asgari ücretlide vazgeçtiği gelir vergisi 178.4 lira, SGK primi ise 454.6 lira. Yani, Hazine’nin vazgeçtiği toplam tutar 633 lira. İşverenler net 1.000 liraya kadar yapacakları söz konusu ödemeler nedeniyle bir asgari ücretlide 633 lira ödemeden kurtulacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir