Bakan Yanık’tan Pınar Gültekin açıklaması: ‘Haksız tahrik yanlış bir değerlendirmedir’

Pınar Gültekin davası ile ilgili açıklamada bulunan Bakan Yanık, "Bu davada haksız tahrik yanlış bir değerlendirmedir. Bir hukukçu olarak söylüyorum faili cesaretlendiren bir eylemdir." dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Pınar Gültekin davasında çıkan karara ilişkin “Pınar Gültekin’i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz” dedi.

Bakan Yanık, Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i öldürdükten sonra varile koyup yakma iddiasi ile yargılanan Cemal Metin Avcı’ya verilen cezaya ilişkin açıklama yaptı. Yanık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ağır tahrik indiriminin kabul edilemez olduğunu vurgulayarak “Muğla’da Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında verilen cezaya ‘ağır tahrik’ sebebiyle indirim uygulanmasını kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik’ten Pınar Gültekin açıklaması: Süreç devam ediyor

Bakan Yanık açıklamasında, kararı istinafa götüreceklerini belirterek, “En başından itibaren müdahil olup yakından takip etmekte olduğumuz davada, tasarlayarak ve kasten Pınar Gültekin’i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz. Kamu vicdanını ve adalete olan güveni zedeleyici bu karara itiraz etmek, hepimiz için bir vatandaşlık hakkıdır” dedi.

NE OLMUŞTU?

Pınar Gültekin davasında katil zanlısı Cemal Metin Avcı, hakim karşısında son savunmasını yapmıştı. Taraflar son kez dinlendikten sonra hakim kararını açıkladı. Katil Cemal Metin Avcı’ya verilen müebbet hapis cezası haksız tahrik indirimi ile 23 yıla düşürüldü.

 

Bakan Yanık’tan Pınar Gültekin açıklaması: ‘Haksız tahrik yanlış bir değerlendirmedir’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.