Asgari ücret ne kadar olacak? Sendikalar ve patronlar ne istiyor, hükümet ne öneriyor? 8 bin 500 lira beklentisi…

featured

2023 yılı asgari ücret miktarının ne kadar olacağına ilişkin tartışmalar sürerken patronlar kulübü TÜSİAD’dan açıklama geldi. Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Orhan Turan, “Düşük TL ve ucuz iş gücü ile Türkiye’nin rekabet gücünün sürdürülebilir olabileceğini düşünmüyorum. Bu, 50 yıl önce Uzak Doğu’nun stratejisiydi. Rekabetçi kur ucuz, iş gücüyle ihracatı büyütmek. Bunları yaptığınızda 5-6 ay nefes alıyorsunuz ama sürdürülebilir hale getiremiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“İHRACATTAKİ YAVAŞLAMAYI GÖRDÜK”

İhracatın dolar/euro paritesinden olumsuz etkilendiğini belirten Turan, eylülden itibaren ihracattaki yavaşlamayı net bir şekilde gördüklerini ifade etti.

“ŞİRKETLER İÇİN KREDİ LİMİTLERİNİN ARTMASI GEREK”

Turan, işletme sermayesi ve şirketlerin krediye erişimi hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“2022’de şirketlerin işletme sermayesi ihtiyacı arttı. Geçen yıl 100 bin dolar işletme sermayesi olan bir şirketin 200, hatta 400 bin dolara ihtiyacı var. Reel sektörün finansmana erişimi rahat olmalı. Son dönemde finansmana erişim ihracatçı firmalar dışında çok kolay değil. Ticari kredilere erişimin rahat olduğunu keşke söyleyebilseydik. Yatırım kredilerine ulaşmak, uzun vadeli kredi almak kolay değil. Şirketler için kredi limitlerinin artması gerek.”

ASGARİ ÜCRET MESAJI

Yeni asgari ücret ile ilgili de konuşan Turan, “Enflasyonun üzerinde, refah payı olan bir asgari ücret artışı olabilir. İşveren çalışanını enflasyona karşı korumak zorunda” ifadelerini kullandı.

2022 yılı Ekim ayında TÜFE yüzde 3,54 oranında arttı. Ekim ayındaki artışla birlikte yıllık enflasyon yüzde 85,51 düzeyinde gerçekleşti.

Çalışanı enflasyona ezdirmemek için 85,51 oranında zam yapılması gerekiyor.

Asgari ücrette zam pazarlığı için geri sayım başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1 Aralık Perşembe günü işçi temsilcisi Türk-İş ve işveren temsilcisi TİSK ile bir araya gelecek. Toplantı ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, “Asgari ücret konusunda yapılacak toplantıyı organize edeceğiz. Birlikte takvime karar vereceğiz.” dedi.

thumbnail
Asgari ücrette 8 bin 250 TL beklentisi
Asgari ücrette 8 bin 250 TL beklentisi

Tüm gözler asgari ücret pazarlığından çıkacak karara odaklanırken, zam da enflasyon belirleyici olacak. Kulislerde ise yüzde 40 ile 50 arasında bir artış olacağı konuşuluyor.

Ancak işçi ve işveren temsilcileri arasında bir zam konusunda bir anlaşmazlık bulunuyor. Cumhuriyet’te yer alan habere göre, işçi temsilcisi Türk-İş masaya 10-13 bin lira talebiyle masaya oturmaya planlarken, TİSK ise 8-8 bin 500 TL‘ye sıcak bakıyor. Böylece tarafların arasında 4 bin 500 TL’lik bir fark bulunuyor.

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

2022 yılının başında 4 bin 253 liraya çıkarılan asgari ücrete, enflasyon nedeniyle temmuzda bir ara zam yapılmıştı. Temmuzda alınan kararla asgari ücret 5 bin 500 lira olarak açıklanmıştı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir