Antalya Film Forum Pitching Platformları projeleri açıklandı

featured

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu ve Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu projeleri açıklandı. Antalya Film Forum, 5-7 Ekim tarihleri arasında yedinci kez düzenlenecek.

Yönetmen Tevfik Başer, dramaturg ve akademisyen Yeşim Gökçe ve sinema yazarı Burak Göral’dan oluşan seçici kurul 15 Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu başvurusu arasından üç projeyi seçti. Senarist ve yönetmenliğini Emine Yıldırım’ın yaptığı ve yapımcılığını Dilde Mahalli ile paylaştığı “Gündüz Apollon Gece Athena”, senaryosu ve yönetmenliği İsmail Akgün’e, yapımcılığı Okan Üzey’e ait “Karanlıktan Önce” ile senarist ve yönetmenliğini Aytaç Uzun’un, yapımcılığını Nermin Aytekin’in yaptığı “Yaz Düşleri”, 150 bin TL tutarındaki ödül için yarışacak. Seçilecek filme ayrıca Fono Film tarafından Post Prodüksiyon Ödülü verilecek.

KURMACA PITCHING PLATFORMU’NDA 8 PROJE YARIŞACAK

Türkiye’den yapımcı ve yönetmenlere açık olan ve proje aşamasındaki uzun metraj film projelerinin yarışacağı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu’na bu yıl 64 başvuru yapıldı. Yarışacak sekiz film, Eye Film International’ın 20 yıl boyunca yöneticiliğini yapan, Hollandalı danışman Claudia Landsberger, “İşe Yarar Bir Şey”, “Kraliçe Lear” ve “Kronoloji” filmlerinin yapımcısı Dilde Mahalli, en son “Kız Kardeşler” filminin yapımcılığını üstlenen Nadir Öperli ve kısa filmi “Raju” ile Oscar’a aday olan Alman senarist ve yapımcı Stefan Gieren’den oluşan seçici kurul tarafından belirlendi.

Soner Sert yönetmenliğinde, Seçkin Akyıldız yapımcılığındaki “Bağlar”, yönetmen ve yapımcılığını Vuslat Saraçoğlu’nun yaptığı “Bildiğin Gibi Değil”, yönetmen Erman Bostan’ın Nilüfer Küyel yapımcılığındaki filmi “Cadı”, yönetmenliğini Zeynep Güzel’in, yapımcılığını Beste Yamalıoğlu, Armağan Lale ve Cansu Menlikli’nin paylaştığı “Güneş”, Murat Uğurlu’nun yönetmenliğini, Asena Bulduk’un yapımcılığını yaptığı ”Hak Edilmiş Bir Öpücük”, Hüseyin Karabey’in yönetmen ve yapımcılığındaki ”Kül”, Lusin Dink’in yönetmenliğini, Özcan Alper ve İbrahim Karatay’ın yapımcılığını yaptığı “Meçhul” ile M. Tayfur Aydın yönetmenliğinde, Diloy Gülün yapımcılığındaki “Yedi” bu yıl platformda yarışacak projeler. Seçilen projeler arasından ana jüri değerlendirmesi sonrası iki projeye her biri 30 bin TL değerinde para ödülü, bir projeye de Film Standartları Post Prodüksiyon Ödülü verilecek.

DİZİ/KISA DİZİ PITCHING PLATFORMU

Yöneticiliğini Olena Yershova Yıldız’ın yaptığı Antalya Film Forum, dizilerin endüstrideki rolünün ve öneminin artışı nedeniyle bu yıl programına yeni bir platform ekledi. Amacı yeni yetenekleri saptamak, ulusal ve uluslararası destek sağlayarak özgün ve yaratıcı içerik geliştirmeye katkıda bulunmak ve yapımcıları desteklemek olan Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu’na ilk yılında 35 başvuru yapıldı. Avrupa Film Akademisi üyesi, Tamtam Film’in kurucularından, Alman yapımcı Dirk Decker, başarılı film ve tv projelerine imza atan, Çek yapımcı Janka Neustupova ve BluTV Dramalar ekibinde yer alan Zeynep Can’dan oluşan seçici kurul tarafından altı proje seçildi.

Seçilen projeler; yaratıcılığı, senaryosu, yönetmenliği ve yapımcılığı Doğacan Aktaş’a ait “Anahtarlar ve Era’nın Hikâyesi”, yönetmenliğini Levent Çetin’in, yaratıcılığını ve senaristliğini Serdar Kökçeoğlu’nun yaptığı, yapımcılığını birlikte üstlendikleri “Berlinist”, yapımcılığını Deniz Bayraktaroğlu’nun yaptığı, yaratıcılığını ve senaristliğini Ahmet İlker Coşkun’la birlikte üstlendikleri “Bir Suçluyu Doğurmak”, yaratıcılığı, senaryosu ve yönetmenliği Ali Kemal Güven’e, yapımcılığı Seda Özkaraca’ya ait “İstanbul’un Erkekleri”, senaryosunu Jamie Grefe’nin yazdığı, yaratıcılığını ve yönetmenliğini Can Evrenol’un, yapımcılığını Bora Yüksel’in yaptığı “Kısık Ateşte Pişmiş Kalp”, yaratıcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini Mustafa Haktanır’ın yaptığı, Yonca Ertürk yapımcılığındaki “Matruşka”. Seçilen altı projeden birine dizinin pilot bölümünün prodüksiyonunda kullanılmak üzere 30 bin TL tutarındaki BluTv Ödülü, bir projeye de Color Up Renk Düzenleme Ödülü verilecek.

Antalya Film Forum platformlarının ana jürileri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

SÜMER TİLMAÇ ANTALYA FİLM DESTEK FONU PITCHING PLATFORMU

Gündüz Apollon Gece Athena

Senarist, Yönetmen: Emine Yıldırım
Yapımcı: Dilde Mahalli, Emine Yıldırım

Karanlıktan Önce

Senarist, Yönetmen: İsmail Akgün
Yapımcı: Okan Üzey

Yaz Düşleri

Senarist, Yönetmen: Aytaç Uzun
Yapımcı: Nermin Aytekin

UZUN METRAJ KURMACA PITCHING PLATFORMU

Bağlar

Yönetmen: Soner Sert
Yapımcı: Seçkin Akyıldız

Bildiğin Gibi Değil

Yönetmen: Vuslat Saraçoğlu
Yapımcı: Vuslat Saraçoğlu

Cadı

Yönetmen: Erman Bostan
Yapımcı: Nilüfer Küyel

Güneş

Yönetmen: Zeynep Güzel
Yapımcı: Beste Yamalıoğlu, Armağan Lale, Cansu Menlikli

Hak Edilmiş Bir Öpücük

Yönetmen: Murat Uğurlu
Yapımcı: Asena Bulduk

Kül

Yönetmen: Hüseyin Karabey
Yapımcı: Hüseyin Karabey

Meçhul

Yönetmen: Lusin Dink
Yapımcı: Özcan Alper, İbrahim Karatay

Yedi

Yönetmen: M. Tayfur Aydın
Yapımcı: Diloy Gülün

DİZİ / KISA DİZİ PITCHING PLATFORMU

Anahtarlar ve Era’nın Hikâyesi

Yaratıcı, Senarist, Yönetmen, Yapımcı: Doğacan Aktaş

Berlinist

Yaratıcı, Senarist: Serdar Kökçeoğlu
Yönetmen: Levent Çetin
Yapımcı: Levent Çetin, Serdar Kökçeoğlu

Bir Suçluyu Doğurmak

Yaratıcı, Senarist: Ahmet İlker Coşkun, Deniz Bayraktaroğlu
Yapımcı: Deniz Bayraktaroğlu

İstanbul’un Erkekleri

Yaratıcı, Senarist, Yönetmen: Ali Kemal Güven
Yapımcı: Seda Özkaraca

Kısık Ateşte Pişmiş Kalp

Yaratıcı, Yönetmen: Can Evrenol
Senarist: Jamie Grefe
Yapımcı: Bora Yüksel

Matruşka

Yaratıcı, Senarist, Yönetmen: Mustafa Haktanır
Yapımcı: Yonca Ertürk

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir