YKS 2023 tercih sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) tercih sonuç tarihine yönelik araştırmalar devam ediyor. YKS tercih sonuçları için gözler ÖSYM duyurular ekranında. ÖSYM takvimi doğrultusunda tercihlerini tamamlayan öğrenciler, değerlendirmelerin tamamlanması ardından YKS tercih sonuçlarını öğrenebilecek. Peki, YKS 2023 tercih sonuçları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?

featured

YKS tercih sonuçları hem üniversite adayları hem de ailelerinin gündemindeki yerini koruyor. 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2023-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanacak.

YKS tercihleri geçtiğimiz yıl 7 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında alınmış, sonuçlar 15 Ağustos 2023 tarihinde ilan edilmişti. Bu yıl da benzer şekilde YKS tercih sonuçlarının ağustos ayının üçüncü haftasında paylaşılması bekleniyor.

ÖSYM SONUÇ SAYFASI

Adaylar, yerleştirme sonuçlarını T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenebileceklerdir. Ayrıca Yerleştirme Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri bu yıl 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında, elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.

ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listelerinin kabul edilmeyeceği, sadece elektronik ortamda yapılan tercihlerin işleme alınacağı duyuruldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir