Kurala uymayanlar yandı! Yasaklı altı köpek cinsinin kayıt altına alınması için yarın son gün…

Yasaklı türler olarak belirlenen altı köpek cinsinin kısırlaştırılıp tarım müdürlüklerinde dijital kimliklerinin oluşturulması için yarın son gün.

köpek
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temmuz ayında yürürlüğe giren 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Amerikan Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ile Tarım ve Orman Bakanlığının aralık ayında yayınladığı genelgeyle yasaklı köpek ırklarına eklenen American Staffordshire Terrier ve American Bully veya bunların melezlerini üreten, sergileyen, takas eden, ülkeye girişini, satışını, reklamını yani bu hayvanların ticaretini yapanlara, hayvan başına 2022 yılında 14 bin 982 lira para cezası getirdi.

KURALA UYMAYANLARA 11 BİN LİRA CEZA

Yasaklı türler olarak bilinen bu altı ırk köpek, 14 Ocak’a (yarın) kadar sahiplerince belediyelerin hayvan bakımevlerinde veya özel veteriner kliniklerinde kısırlaştırılarak il ve ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt altına alınacak. Bu kurala uymayan köpek sahiplerine 11 bin lira para cezası kesilecek.

SOKAĞA TERK EDENLERE 30 BİN LİRA CEZA

Bu köpekler kayıt belgesiz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak, halkın yoğun bulunduğu yerlere ve çocuk parklarına sokulamayacak. Sahipleri, bakamamaları halinde bu ırktan hayvanları belediyeye ait en yakın bakımevine bırakabilecek. Hayvan bakımevleri, yeni kanundaki değişiklik kapsamında, teslim edilen hayvanları kabul etmek zorunda olacak.

Söz konusu bu hayvanlara ait hiçbir işlem yapmadan sokağa terk eden sahiplerine 30 bin lira idari para cezası kesilecek. Yasaya aykırı hareket edenlerin hayvanlarına el konularak belediyelere ait bakımevlerine götürülecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kurala uymayanlar yandı! Yasaklı altı köpek cinsinin kayıt altına alınması için yarın son gün…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir