Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’den Validebağ Korusu açıklaması!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Anadolu Yakası’nın en büyük doğal yeşil alanlarından Validebağ Korusu’na bu sabah erken saatlerde bir kez daha iş makineleri girdi. Koruya gelen belediye çalışanları, bölgeye moloz ve kum döktü.

Bölgedeki gönüllüler, iş makinelerinin koruya girdiğini belirtirken, 1. derece sit alanı olan Validebağ Korusu’nun uzun zamandır imara açılmaya çalışıldığını öne süren gönüllüler ile belediye çalışanları arasında arbede yaşandı.

Üsküdar’da yaşanan gerilim sosyal medyaya da yansırken, çok sayıda kullanıcı belediyenin vatandaşların açıklamalarını dikkate almadan böylesi bir hamlede bulunmasına tepki gösterdi. Yapılan yorumlar sonrası “#validebağadokunma” etiketi Twitter’dan kısa sürede TT oldu.

Üsküdar Belediyesi’nden Validebağ Korusu’na şafak baskını! İş makineleriyle girdiler…

ÜSKÜDAR BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Validebağ Gönüllüleri’nin sosyal medyaya yansıyan peş peşe açıklamalarının ardından Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve Üsküdar Belediyesi’nin hesaplarından art arda iki açıklama geldi. Twitter hesabından konuya ilişkin bir açıklama yapan Türkmen şu ifadeleri kullandı:

“Koru’nun içinde çocuklar koşsun, insanlarımız spor yapsın, sabahları gelinsin, yürünsün istiyoruz. Yapılan çalışma; betonlaşan, yürümeyi imkansız kılan yolun doğal toprakla düzenlenmesidir, halkımızın talebidir. Daha önce defalarca duyurduk, kamuoyuna saygıyla yine duyuruyoruz.”

NE OLMUŞTU?

Validebağ Korusu, 1999’da “doğal SİT alanı” olarak tescillendi. 2014’te iki yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilen koruyla ilgili tartışmalar 2014’te başladı. Üsküdar Belediyesi Meclisi Mart 2020’de, “olağanüstü” gündemle toplandı ve mülkiyeti Hazine’ye ait olan korunun 261 bin metrekarelik bölümünü bakım ve onarım gerekçesiyle Üsküdar Belediyesi’ne tahsis etti.

Bu gelişmeden yaklaşık bir yıl sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Nisan’da Üsküdar’ı ziyaretinin ardından sosyal medya hesabından Validebağ Korusu’nda Üsküdar Belediyesi’yle “Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi”ni hayata geçireceklerini duyurdu.

18 Haziran’da yaptığı konuşmada, 21 Haziran Pazartesi günü korudaki projenin başlayacağını açıklamasının ardından ise mahalle sakinleri koruda nöbet başlattı. 17,6 milyon liralık “Rehabilitasyon ve Düzenlenme İşi” ihalesi ile koruda 88 dönümlük alana saha çimi döşenmesi planlanıyordu.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’den Validebağ Korusu açıklaması!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.