BM toplantısında Ukrayna’nın talebi sonrası Rus büyükelçi Vasily Nebenzya salonu terk etti

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali kapsamında bir araya gelinen BM toplantısında Ukraynalı yetkili, savaşta hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmasını istedi. Ukraynalı yetkilinin bu isteği sonrası Rus büyükelçi salonu terk etti. O görüntüler kısa sürede dünyada gündem oldu.

featured

Rusya’nın Ukrayna‘yı işgalinde 1 yıl geride kaldı. 12 aylık sürede işgal süreci Rus ordusunun beklediği gibi gitmedi.

Başkent Kiev çevresinden Nisan ayında geri çekilmek zorunda kalan Rus ordusu, ilkbaharda Donbas’ın iki bölgesinden biri olan Luhansk’ı ele geçirmek için adım adım ilerliyordu.

HİMARSLAR ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Uzun menzilli çoklu roketatar sistemi HIMARS’ın Ukrayna’ya ulaşması önce Rus işgalcilerin ilerleyişini durdurdu, ardından karşı taarruz gerçekleşti.

Yaz sonunda harekete geçen Ukrayna birlikleri, önce ülkenin en büyük ikinci şehri Harkov çevresini birkaç günde yıldırım baskınla Rus işgalcilerden temizledi. Rusya sınırına yakın konumdaki Harkov’daki zafer tüm dünyada şaşkınlık yarattı.

BATI TANKLARI UKRAYNA’DA

ABD Abrams tanklarını Ukrayna’ya gönderiyor. Almanya da Leopard’ların Doğu Avrupa ülkesine sevk edilmesini kabul etti. ABD’nin, Ukrayna’ya onlarca M1 Abrams tankı göndereceğini kısa süre içinde kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Amerikan medyasında, M1 Abrams tanklarıyla ilgili açıklamanın bugün yapılabileceği yönünde haberler yayımlandı. New York Times gazetesine konuşan adı açıklanmayan bir yetkili, Ukrayna’ya gönderilecek tank sayısının 30 ile 50 arasında değişebileceğini söyledi.

İSTENİLEN BAŞARI GELMEYİNCE WAGNER SAHAYA SÜRÜLDÜ

Ordudan gelen kötü haberler sonrası Rus tarafı, cepheye azılı suçlu ve mahkumlardan oluşan Wagner Grubu’nu sürdü. Putin’in özel olarak finanse ettiği birim, bölgede etkin rol oynamaya başladı.

İşgal sürecinde batılı ülkeler, Rusya’ya ağır yaptırımlar uyguladı. Birçok şirket ülkeden çekildi, Rusya’nın ekonomisi zor günler yaşadı ve yaşıyor.

UKRAYNALI YETKİLİNİN İSTEĞİ SONRASI ORTALIK KARIŞTI

Tüm bu gelişmeler yaşanırken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba BM’de Rusya’yı ülkesine karşı soykırım yapmakla suçladı.

Kuleba yaşananlardan ötürü 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını talep etti. BM bu isteği kabul etti. Tam o sırada BM üye ülkeleri ayağa kalkarken Rus yetkilinin hareketleri kameraya yansıdı.

SALONU TERK ETTİ

Rusya Büyükelçisi Vasily Nebenzya bir anda mikrofona dokunmaya başlarken, sadece Ukrayna’da ölenler için değil, 2014 yılından beri Ukrayna’nın doğusunda ( ayrılıkçı bölge) ölenler için de saygı duruşunda bulunulmasını talep etti. Yetkililer tarafından ikna edilen Nebenzya, saygı duruşunda bulunduktan sonra ise salondan ayrıldı.

Söz konusu olay dünya basınında kısa sürede gündem olurken Rus büyükelçinin o anları sosyal medyada infial yarattı. Söz konusu video kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlendi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir