Türkiye’nin İsveç ile NATO mutabakatı dünya basınında: “Zirvenin mutlak kahramanı”

NATO Liderler Zirvesi'nde gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'le NATO üyeliklerini destekleme konusunda mutabakata vardı. Buna göre İsveç de Türkiye'nin AB yolunda tam destekçisi olacak. Bu haber dünya basınında büyük yankı uyandırdı. Erdoğan için "zirvenin mutlak kahramanı" ifadeleri kullanıldı.

featured

NATO Liderler Zirvesi’ne sürpriz bir gelişme yaşandı. Türkiye’nin, İsveç‘in NATO’ya Katılım Protokolü’nü TBMM’ye sevk edeceği açıklaması, Avrupa basınında “son dakika” olarak verildi. İspanyol basını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı “zirvenin mutlak kahramanı” olarak nitelendirirken; İsveç’in NATO üyeliğine “yeşil ışık” yakıldığı ifade edildi. Avrupa basınında, “Erdoğan İsveç’in NATO’ya katılmasının önünü açtı”, “Akşam saatlerinde bir sürpriz”, “Anlaşma sağlandı, İsveç yakında NATO’ya katılacak”, “Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliği önündeki engeli kaldırma sözü verdi” başlıkları öne çıktı.

ÜÇLÜ ZİRVEDEN MUTABAKAT ÇIKTI

Dün Litvanya’daki NATO Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve İsveç lideri Kristersson arasında gerçekleşen üçlü görüşmeden mutabakat çıktı. Buna göre Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğine destek verecek. Bunun karşılığında NATO tarihinde ilk kez Stoltenberg tarafından Terörle Mücadele Özel Koordinatörü atanacak. İsveç ve Türkiye arasında ikili bir güvenlik mekanizması kurulacak. İsveç, Türkiye’nin AB üyeliğine, yaptırımların kaldırılmasına ve vize serbestisine destek verecek.

“AKŞAM SAATLERİNDE BİR SÜRPRİZ”

Türkiye’nin İsveç kararı Alman basınında son dakika haber olarak duyuruldu. Bild gazetesi, “Erdoğan İsveç’in NATO’ya katılmasının önünü açtı” başlığını kullandığı haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay kararının sürpriz olduğu vurgulandı. Deutschlandfunk radyosunun internet sitesi de “Erdoğan İsveç’in NATO üyeliğini parlamentoya götürmeye hazır olduğunun sinyalini verdi” başlığıyla duyurduğu haberinde İsveç’in planlanan NATO üyeliği konusunda Vilnius’ta hareketlenmeler olduğu ifade edildi. Frankfurter Allgemeine Zeitung ise “Akşam saatlerinde bir sürpriz” başlığıyla Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini destekleyeceğini duyurdu.

“Erdoğan İsveç’in NATO üyeliğine destek sözü verdi” manşetini atan Der Spiegel de Ankara’nın uzun süre İsveç’in NATO’ya katılmasına izin vermediğini fakat şimdi İsveç’in üyeliğine yönelik blokajını kaldırdığını ifade etti.

Süddeutsche Zeitung da “Erdoğan İsveç’in NATO üyeliğini engellemekten vazgeçti” başlığını kullandığı haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılım protokolünü mümkün olan en kısa sürede parlamentosuna sunmak istediği vurgulandı.

“SIKI PAZARLIKTAN ONRA YEŞİL IŞIK”

The Guardian gazetesi de “Türkiye İsveç’in NATO başvurusunu desteklemeyi kabul etti” başlıklı haberinde, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenecek NATO Zirvesi öncesinde yapılan son görüşmelerde “önemli ilerleme” kaydedildiğini aktardı.

Yunan basını, Türkiye ile İsveç’in NATO üyeliği konusunda anlaşmaya varmasını yakından takip etti. Eleftheros Typos gazetesi “son dakika” haberinde, “Erdoğan, İsveç’in NATO üyeliğine evet dedi” başlığını kullandı. EFSYN gazetesi ise “Sıkı bir pazarlıktan sonra Erdoğan’dan NATO için yeşil ışık” başlıklı haberinde karar sürecini ayrıntılı aktardı.

Ethnos gazetesi de “Hızlı gelişmeler: Stoltenberg, ‘Erdoğan İsveç’in NATO’ya üyeliğini kabul etti’ dedi” başlığıyla verdiği haberde, Anadolu Ajansı kaynak gösterilerek İsveç’in, Gümrük Birliğinin güncellenmesi ve vize serbestisi dahil, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine aktif destek vereceğine dikkat çekildi. Yunan Devlet Televizyonu (ERT) ise Stoltenberg’in karara ilişkin “tarihi adım” sözlerini haberin başlığına taşıdı.

“ZİRVENİN MUTLAK KAHRAMANI”

ABC gazetesi ise “Erdoğan, İsveç’in tarihi tarafsızlığını sona erdirecek olan NATO’ya üyeliğine yeşil ışık yaktı” başlığını kullandı. “Erdoğan, kendisini mevcut dünya liderlerinin büyük stratejisti-müzakerecisi olarak gösteriyor. Ne Biden ne Macron ne de Scholz” ifadesini kullanan gazete, “Erdoğan’ın Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta arabuluculuğa bugün NATO Zirvesi’nde İsveç’in 32. üye olmasına evet diyerek yeni bir başlangıç eklediğini ve zirvenin mutlak kahramanı olduğunu” kaydetti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir