Türkiye’den Mısır’a ‘yetki alanı’ tepkisi

featured

Türkiye ile Mısır arasında normalleşme olup olmayacağı takip edilirken iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyecek önemli bir gelişme yaşandı. Mısır’ın 11 Aralık 2022 tarihinde aldığı deniz sınırı kararına diplomatik kaynaklardan yapılan yazılı açıklamayla tepki gösterildi. Açıklamada Libya ile Mısır’a diyalog çağrısı yapılırken Mısır’ın tek taraflı olarak belirlediği sınırın Türkiye’nin kıta sahanlığına girmediği vurgulandı.

“LİBYA’NIN KITA SAHANLIĞI HAKLARINI İHLAL EDİYOR”

Söz konusu deniz yan sınırı çizgisinin iki ülke ana karaları arasındaki ortay hattın batısında çizildiği için Libya’nın kıta sahanlığı haklarını ihlal ettiğini dile getiren kaynaklar, Libya tarafının Mısır’ın yayımladığı bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile haklarının ihlal edildiği yönünde 16 Aralık 2022’te bir açıklamada bulunduğunu anımsattı.

BARIŞÇIL YÖNTEMLERLE ÇÖZÜLMELİ

Kaynaklar, açıklamaya konu olan sınır çizgisinin Libya ile Mısır arasında ikili bir müzakere neticesinde belirlenmediğine vurgu yaparak “Türkiye’nin iki ülkenin sınırlarının uluslararası hukuka uygun olarak tespiti için Libya ve Mısır’ın bir an evvel diyalog ve müzakere başlatmasını ve bu bağlamda karşılıklı mutabakat temelinde Birleşmiş Milletler Şartı’nın 33. maddesinde kayıtlı, Uluslararası Adalet Divanı dahil, barışçı yöntemlere başvurulmasını teşvik ettiklerini dile getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir