Time dergisi 2020’yi ‘en kötü yıl’ ilan etti, Hitler için tasarladığı kapağı 2020 için kullandı

featured
service

1923 yılında kurulduğundan beri kapağında çarpı (X) işaretini sadece 5 kez kullanan Time dergisi, aynı işareti kullanarak 2020’yi ‘en kötü yıl’ ilan etti.

Time, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Time’ın yeni kapağı 2020 bizi sınırlarımızın ötesinde bir teste tabi tuttu. Bu korkunç yıldan sonra nereye gideceğiz” yorumu yaptı.

Dergi, daha önce 1945 yılında Nazi lideri Adolf Hitler’in ölümü için kapağında kırmızı X işareti ve ardından aynı yılda Asya’da devam eden 2. Dünya Savaşı’nın sora erdiğini belirtmek için Japonya’nın yükselen güneşinin üzerine siyah X koymuştu.

Kırmızı çarpı işareti Irak’ın asılan devrik lideri Saddam Hüseyin, El Kaide’nin Irak lideri Ebu Musab el Zerkavi ve ABD’nin operasyonla öldürdüğünü açıkladığı Usame Bin Ladin için kullanılmıştı.

 ‘Daha kötüsü olmuştu ama şu an hayatta olanlar buna benzer bir şeye şahit olmadı’

Dergi, ABD tarihinde daha kötü yılların yaşandığını, dünya tarihinde de savaşlar ve 1929’da başlayıp 1930’lu yıllar boyunca devam eden Büyük Buhran gibi kötü yıllar olduğunu not düştü. Ama dergiye göre şu an hayatta olanların çoğu 2020’ye benzer bir yıla daha önce hiç şahit olmadı.

Time’ın sinema eleştirmeni Stephanie Zacharek, insanların ‘doğaya ne kadar ihanet ettiğimizi doğrulayan doğal afetlerin tekrarlanması, fanteziler temelinde çekişmeli geçen seçimler, neredeyse gezegendeki herkesin hayatını altüst eden, 1.5 milyon insanın hayatını bitiren ve muhtemelen bir yarasayla ortaya çıkan bir virüse’ hazırlıklı olmadıklarının altını çizdi.

‘En kötü şeyi şiddetlendirilmiş çaresizlik hissi’

Zacharek, bu yıl en sinir bozucu şeyin, siyasetçiler tarafından verilen kafa karıştırıcı ve genel olarak diğer yetkililerinin açıklamalarıyla çelişen bilgilerle şiddetlendirilmiş çaresizlik hissinin olduğunu vurguladı.

Time’a göre 2020 yılının tek felaketi sadece pandemi değildi, aynı zamanda Avustralya ve Kaliforniya’da çıkan orman yangınlarının yanı sıra birçok değerli isim de bu sene hayatını kaybetti.

Time dergisi 2020’yi ‘en kötü yıl’ ilan etti, Hitler için tasarladığı kapağı 2020 için kullandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir