Suudi Arabistan, seyahat yasağının ardından Türk ürünleri üzerindeki ambargoyu da kaldırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Veliaht Prens'in karşılıklı ziyaretinin ardından Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler normalleşmeye başladı. Seyahat yasağının ardından Suudi Arabistan da 2018'den itibaren Türk ürünlerine uygulanan ambargoyu kaldırma kararı aldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde yeni bir döneme giriliyor. 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’da öldürülmesinin ardından gerilen ikili ilişkiler düzelmeye başladı.

Suudi Arabistan, Türkiye’ye seyahat yasağını kaldırdı

TÜRK ÜRÜNLERİNDEKİ AMBARGO KALKTI

Suudi Arabistan’da 2018’den beri uygulanan Türk ürünleri üzerindeki ambargolar kaldırdı. Kararla birlikte artık Türk ürünleri Arabistan pazarlarına girebilecek.

SEYAHAT YASAĞI DA KALDIRILMIŞTI

Normalleşmeye başlayan ilişkilerle birlikte iki ülke arasındaki seyahat yasağı da kaldırılmıştı. Prens Selman’ın Ankara ziyareti öncesinde Türkiye’ye yönelik uygulanan seyahat yasağının kaldırılmasını kararlaştırılmıştı.

VELİAHT PRENS ANKARA’YI ZİYARET ETMİŞTİ

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve ülkenin fiili yöneticisi konumundaki Muhammed bin Selman, 22 Haziran’da resmi ziyarette bulunmak üzere Ankara’ya gelmişti. Selman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşılanmış ve yapılan görüşmeler sonrası ortak bildiri yayımlanmıştı.

Suudi Resmi

ERDOĞAN, ARABİSTAN’A GİTMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan da 28-29 Nisan’da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un daveti üzerine Cidde’ye giderek çeşitli temaslarda bulunmuştu. Erdoğan, 10 Mayıs’ta Prens Muhammed Bin Selman ile yaptığı telefon görüşmesinde de ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele almıştı.

 

Suudi Arabistan, seyahat yasağının ardından Türk ürünleri üzerindeki ambargoyu da kaldırdı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.