SPK, yatırım ve emeklilik fonları işlemlerinin durdurulduğunu açıkladı

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu), Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremler nedeniyle Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) işlemleri ile Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu (BEFAS) işlemlerini durdurdu.

featured

SPK, Kahramanmaraş depremleri nedeniyle fon işlemlerine ilişkin ilke kararlarını yayımladı. Kararda, depremler nedeniyle Borsa İstanbul AŞ pay piyasasının kapalı olması sebebiyle 8 Şubat’tan itibaren piyasa yeniden açılıncaya kadar portföy saklayıcısının bilgilendirildiği belirtildi.

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) yapılan açıklamada, “Borçlanma araçları şemsiye fonu, para piyasası şemsiye fonu, garantili/koruma amaçlı şemsiye fonu, kıymetli madenler şemsiye fonuna bağlı olarak ihraç edilen fonlar, unvanında döviz, para piyasası ve kısa vadeli ibareleri yer alan serbest fonlar ile unvanında yabancı ibaresi yer alan fonlar, katılım şemsiye fonuna bağlı fonlardan unvanında belirli bir varlık grubu (kira sertifikası, altın, kıymetli madenler, para piyasası) geçen fonlar dışındaki fonların birim pay değeri hesaplamamaları ve katılma payı alım satımını durdurmaları uygun bulunmuştur. Bu kapsamda, söz konusu fonların Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu (TEFAS) işlemleri de durdurulmuştur” denildi.

Benzer Haberler
Kahramanmaraş merkezli depremin üzerinden 72 saat geçti
Acı bilanço yükseliyor: Depremde can kaybı 12 bin 873’e yükseldi
deprem-gaziantep
Deprem uzmanından korkutan uyarı: ‘Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda 6.5 üzeri deprem riski yüzde 95’
sunekspres-ucretsiz-bilet
SunExpress, deprem illerine kalkış ve varışlı uçuşlarını ücretsiz yaptı

 

PİYASANIN AÇILDIĞI İLK GÜN DİKKATE ALINACAK

Aynı şekilde, Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu (BEFAS) işlemlerinin de durdurulduğu aktarılan duyuruda, “Pay alım/satım işlemleri durdurulan yatırım fonu ve emeklilik yatırım fonları için değerleme tarihi 8 Şubat olan pay alım/satım talimatlarının gerçekleştirilmesinde değerleme tarihi olarak pay piyasasının açıldığı ilk gün dikkate alınacaktır.” bilgisi verildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir