Adliyeye sevk edilen Sedef Kabaş’tan ters kelepçe sahtekarlığı

''Cumhurbaşkanı'na hakaret'' suçlamasıyla gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Sedef Kabaş, adliyeye götürüldüğü sırada ters kelepçe vurulduğu algısı yapmak için ellerini arkaya götürdü.

featured

Katıldığı bir programdaki konuşmalara ilişkin “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş, adliyeye gönderildi. İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan yürütülen soruşturma kapsamında Kabaş’ı İstanbul Üsküdar’daki bir otelde gözaltına aldı.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Ekiplerce, savcılığın ifadesinin alınması yönünde verilen talimat üzerine emniyete götürülen Kabaş’ın buradaki işlemleri tamamlandı. Kabaş, polis eşliğinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

TERS KELEPÇE OYUNU

Kabaş’ın adliyeye götürüldüğü sırada ‘kelepçe’ oyunu dikkat çekti. Kabaş, kelepçe varmış havası yaratmak için ellerini arkaya götürdü. Sosyal medyada infiale neden olan görüntülerin tamamı izlendiğinde Sedef Kabaş’ın ellerinde kelepçe olmadığı, Kabaş’ın özellikler ellerini arkaya götürdüğü görüldü. Görüntüler, provokasyonu gözler önüne serdi.

 

SEDEF KABAŞ’IN SÖZLERİNE TEPKİ

Gazeteci Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ifadelerine siyasetten de sert tepkiler geldi. Cumhurbaşkanlığı, AK Parti ve bakanlardan gelen mesajlarda “Cumhurbaşkanlığı makamına yapılan hakaretin milli iradeyi hedef aldığı” vurgusu vardı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Kabaş’ın aynı zamanda milli iradeye hakaret ettiğini söyledi. Çelik, şu ifadelere yer verdi:

“Gazeteci sıfatı taşıyan Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanlığı makamını aşağılık sözlerle hedef alması muhalefet değil, ahlaksızlık ve pespayeliktir. Bu ahlaksızlığı lanetliyoruz. Milletin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımıza, devletimizin başına bu çirkin üslupla hitap, millete ve milli iradeye hakarettir.”

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da ”Cumhurbaşkanlığı’nın onuru milletin onurudur haraketleri şiddetle kınıyorum” dedi.

Altun, şöyle devam etti:

”Hakaret bir hak, bir özgürlük değil, bir suçtur. İfade özgürlüğü adı altında bu ülkeye yıllardır büyük hizmetler yapan Cumhurbaşkanımıza hakaret etmek kimsenin haddi değildir. Cumhurbaşkanlığı makamı, bu milletin iradesini temsil eder.Milli iradeye saldırmak ancak hadsizlerin yapacağı bir iştir.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise “Bu aziz millet, hadsizlere inat Cumhurbaşkanımıza da onun makamına da sahip çıkmaya devam edecek” mesajını paylaştı.

Kabaş’a bakanlardan da tepki geldi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da “Cumhurbaşkanlığı’na hakaret millet iradesi ve değerlerine alçak bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği programda CHP’li Engin Özkoç’un yüz ifadesi dikkat çekti

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir