“Katil polis hesap verecek” diyen Canan Kaftancıoğlu’nun polis sendikası Türk polisinin lehine olan yasaya karşı çıktı

2. bölge illerdeki görev süreleri, Bayburt ve Gümüşhane’de 4, Erzincan’da 5 yıla düşürülürken, mazeret atamasının da kapsamının genişletildiği bildirildi.

featured

Polislerin şark görev sürelerini düşüren ve atamalarda yeni düzenlemeleri içeren Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Buna göre, illerin ve ilçelerin görev süreleri yeniden belirlendi.

Kamuoyunda şark olarak bilinen 2. bölge illerindeki hizmet süreleri düşürüldü.

Böylece, bu bölgelerde görev yapan 62 bin 630 personel yeni sürelere tabi olacak.

Hizmet süresi artırılan bazı yerlerde görev yapan polisler ise bu artıştan etkilenmeyecek.

CHP’YE YAKIN SENDİKA RAHATSIZ OLDU

Türk polisine ‘katil’ diyen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na yakınlığı ile bilinen Polis Sendikası isimli sosyal medya grubu ise Türk polisinin lehine olan kararlara muhalefet ederek sosyal medyada provokasyona başladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden ihraç edilen KHK’lı isimlerin ağırlıkta olduğu yasa dışı oluşum, Türk polisini temsil ettiği iddiasında! Daha önce defalarca Türk polisine hakaret eden Kaftancıoğlu’nun dizinin dibinden ayrılmayan sendikanın parayla yaptığı TT çalışmasına Türk polisi ilgi göstermedi.

https://twitter.com/turkpolsen/status/1504881381847011331?s=20&t=IzGYYLAxhxOokTUI_V3gcw

 

ŞARK GÖREVİ TAMAMLANMIŞ SAYILACAK

Ayrıca ikinci şark görevini yapmakta olan personel, görev süresi 2 yıl olan birimler haricinde, yeni düzenlenen sürelerden 1 yıl eksik görev yapması durumunda şark görevini tamamlamış sayılacak.

Ancak emniyet müdürü ve emniyet amiri rütbesindeki personel bu uygulamaya dahil edilmeyecek. Bu düzenlemeyle yaklaşık 7 bin 500 polis, 2. bölge görevini tamamlamış olacak.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI KAPSAMA DAHİL EDİLDİ

2. bölge görevini bitirenler, talep etmesi halinde daha önce çalıştığı kadroya tekrar atanması için değerlendirmeye alınacak.

Bunun yanı sıra şark görevinden muafiyet ve nüfusa kayıtlı olduğu yere atanma hakkından yararlanan şehit ve gazi yakınları bu haktan yararlanmaya devam edecek. Mevzuat sebebiyle bu haklardan yararlanamayan şehit ve gazi yakınları da bu kapsama dahil edildi.

MAZERET ATAMASININ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Polislerin sadece kendisi, eşi veya çocuklarının sağlık durumları nedeniyle talep edebildiği mazeret atamasının da kapsamı genişletildi.

Bu çerçevede, mahkeme kararıyla vasi tayin edilmesi şartıyla evin tek çocuğu olan polis, anne ve babasının sağlık durumu nedeniyle atama talep edebilecek. Aynı şartla tek kardeşi olan polisin de kardeşinin sağlık durumu nedeniyle atama isteyebilmesinin önü açıldı.

Eşleri, kamuoyunda “çakılı kadro” olarak bilinen “sabit personel istihdamı” kapsamında olan polislerin ise çalıştığı birimin hizmet süresini tamamlaması üzerine, talebi halinde Emniyet Teşkilatında Genel İdare Hizmetleri Sınıfı’na atanabilmesi kolaylaştırıldı.

YENİ MEZUNLAR BATIYA ATANACAK

Yeni mezunların ise ilk atama yerleri batı illeri olacak. Mesleğe önce batı illerinde başlayan personel, görev yapmakta olduğu ilin süresi bitmeden atamaya tabi olmayacak, görev süresini bitirmesinin ardından bu durumda olanlar 2. bölge (şark) illerine atanacak.

İL İL HİZMET SÜRELERİ

Yönetmelik değişikliğiyle illerin hizmet süreleri yıl olarak şöyle:
“Adana 8, Ankara 8, Antalya 8, Aydın 6, Balıkesir 6, Bursa 8, Çanakkale 6, Denizli 6, Eskişehir 6, Gaziantep 6, Hatay 6, İstanbul 8, İzmir 8, Kayseri 6, Kocaeli 6, Konya 6, Malatya 6, Manisa 6, Mersin 8, Muğla 6, Sakarya 6, Samsun 6, Tekirdağ 6, Trabzon 6, Yalova 6, Afyonkarahisar 5, Aksaray 5, Amasya 5, Bartın 4, Bilecik 4, Bolu 5, Burdur 5, Çankırı 4, Çorum 5, Düzce 5, Edirne 5, Giresun 5, Isparta 5, Kahramanmaraş 5, Karabük 4, Karaman 4, Kastamonu 5, Kırıkkale 5, Kırklareli 5, Kırşehir 4, Kilis 4, Kütahya 5, Nevşehir 5, Niğde 5, Ordu 5, Osmaniye 5, Rize 5, Sinop 4, Tokat 5, Uşak 5, Yozgat 4, Zonguldak 5, Adıyaman 5, Artvin 4, Batman 5, Bayburt 4, Diyarbakır 5, Elazığ 5, Erzincan 5, Erzurum 5, Gümüşhane 4, Mardin 5, Sivas 5, Şanlıurfa 5, Van 5, Ağrı 4, Ardahan 3, Bingöl 4, Bitlis 4, Hakkari 3, Iğdır 4, Kars 4, Muş 4, Siirt 4, Şırnak 3, Tunceli 3.”

 

“Katil polis hesap verecek” diyen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun ‘Fethi Pekin’ gafı

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir