Penis müzesine karşı açılan vajina müzesi evsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya

featured

Önyargıları yıkmak ve ziyaretçilere jinekolojik araştırmalar ışığında bilgi sunmak amacıyla Kasım 2019’da İngiltere’nin başkenti Londra’da açılan ve dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan vajina müzesi zor durumda.

Müze yetkilileri dün Twitter’dan yaptıkları paylaşımda, turistlerin uğrak noktası Camden Pazarı’nda bulunan yerlerinin artık küçük geldiğini, ayrıca kira kontratlarının bitmesine az kaldığını, bunun için alternatif bir mekan aradıklarını duyurdu.

“Kirli çamaşırlarımızı ortaya dökmek istemezdik ama…”

“Kirli çamaşırlarımızı ortaya dökmeyi istemezdik (vajinal asiditenin normal olduğunu anlatmaya çalışmadığımız müddetçe) ama bir şey söylememiz lazım. Yardımınıza ihtiyacımız var. Pandemi tüm müzecilik sektörünü zorladı. Vajina Müzesi de evsiz kalmakla karşı karşıya” diyen yetkililer, Camden Pazarı’nın kira kontratını yenilemediğini, müze binasını kıyafet dükkanına çevirmek istediklerini anlattı.

Camden Pazarı’nın kendilerine en üst katta bir yer gösterdiğini ama oraya taşınırlarsa müze isminin yazılı olduğu tabelanın iyi görülemeyeceğinin altını çizdi, ‘vajina’ kelimesinin herkesçe görülebilir olması gerektiğini belirtti.

Müzeye destek yağıyor

Bu sebeple Londra’da, merkez bölgelerden birinde, geniş, ceplerine uygun, tekerlekli sandalyedekilerin de rahatça girebileceği yeni bir yer arayan ve bağış çağrısı yapan müze yetkililerine destek yağdı. Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Zoe Williams olumlu mesajlar aldıklarını söyledi.

Camden Pazarı ise Vajina Müzesi’ne yeni ve daha geniş bir yer teklif edildiğini, müzenin bu mekana sıcak bakmadığını, yine de konuyu bir kez daha görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

https://twitter.com/MalkyDel/status/1422193199943241736

 

 

Müzenin kurucusu Florence Schechter “Bir penis müzesi olduğunu ama buna karşılık bir vajina müzesi olmadığını fark ettim. O yüzden de bunu yaptım” demişti.. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te bir penis müzesi bulunuyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir