Guatemalalı orkestra şefi Samuel Gomez Matus’tan Türk sanatçıya iğrenç taciz!

İstanbul'da yazılım şirketinde çalışan Hazal A, Barış İçin Müzik Vakfı çatısı altında 8 senedir çello dersi aldığı 33 yaşındaki Guatemalalı orkestra şefi Samuel Gomez Matus'un cinsel tacizine uğradığını ileri sürdü. Yaşananların ardından geçen 1 senede genç kadın aylarca psikolojik tedavi görürken şüpheli Matus'un ifadesi dahi alınamadı.

featured

İstanbul’da bir yazılım şirketinde sistem destek ekibinde çalışan 24 yaşındaki Hazal A., henüz 9 yaşında bir ilkokul öğrencisiyken Barış İçin Müzik Vakfı’yla tanıştı.

Vakıf aracılığıyla okulun kömürlüğünde uzun yıllar akordiyon eğitimi alan Hazal, 13’üne bastığında orkestrada çalmaya başladı. Yolu vakıfta eğitim veren Guatemalalı orkestra şefi Samuel Gomez Matus ile kesişen genç öğrenci, eğitmen ile birlikte çello derslerine başladı.

Sabah’taki habere göre; birlikte çello çalarak 8 yılı geride bırakan ikili arasında önceki yıl Ağustos ayında sarsıcı bir olay patlak verdi. İddiaya göre genç kadın, kendisini evine davet eden Guatemalalı orkestra şefinin tacizine uğradı.

“KIZ KARDEŞİM DİYE SEVERDİ”

Yaşadığı dehşeti ve atlatamadığı bunalım sürecini anlatan Hazal A; “Samuel hem orkestra şefiydi hem de Barış İçin Müzik Vakfı’nda çello eğitimi veriyordu. 8 yıl ondan eğitim aldım.

Bu süre içinde ailemle tanıştı, defalarca birlikte yemek yedik. Yıllarca beni “kız kardeşim” diye severdi, ailem de ona çok güvenirdi. Geçen sene vakıf kapalı olduğu dönemde bana mesaj attı, evine çağırdı. Biri kadın iki ev arkadaşı da evdeydi, ben de misafir olarak gittim.”

“ÖPÜŞEREK BAŞLAMALIYIZ”

Sohbet sırasında cinsel sorular sormaya başladı. Sürekli cinsellikle ilgili sorular soruyordu. Sözlü taciz yerini fiziksel temasa bırakınca şoka girip evden çıkmak istedim. ‘Bu gece çılgınca bir şeyler yapmalıyız, öpüşerek başlamalıyız’ diyerek bana engel olmaya çalıştı. Paniğe kapılıp kendimi hızlıca dışarı attım.”

“AYLARCA PSİKOLOJİK TEDAVİ GÖRDÜM”

“Olaydan sonra çok depresif bir süreçten geçtim, yaşadıklarımın şokunu atlatmam dahi 2 ayı buldu. Sonrasında hemen suç duyurusunda bulundum.

Ben tacizden sonra 9 ay boyunca her hafta psikolojik tedavi almak zorunda kaldım. Ben tüm bu yaşadıklarımı ruhumdan silip atamadım ama şikâyetimin üzerinden geçen 10 ayda Samuel’in ifadesi hala alınamadı.”

“YALNIZ BIRAKILDIM”

“Tüm bunların yanında vakıfta eğitim gören diğer öğrencileri de düşünerek yaşadıklarımı vakıf yönetimine bildirdim ama beklediğim desteği alamadım. 9 yaşımdan bu yana bünyesinde bulunduğum, gözlerinin önünde büyüdüğüm vakıf üyeleri bu haksızlığa sessiz kalıp Samuel’in tarafında olduğunu belirten bir paylaşım yaptı.

Binlerce çocuğa ulaşmış olan eski bir vakfın eğitim ve operasyon kadrosunun bir tacizciye destek olması, başka öğrencilerin ve kadınların da böyle bir tacize maruz kalabileceği konusunda beni endişelendiriyor.”

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir