MSB duyurdu! NATO’nun talebi üzerine Türkiye Kosova’ya asker gönderecek

Balkanlarda Kosova ve Sırbistan arasındaki gerilim sürerken Türkiye'den kritik bir açıklama geldi. . Milli Savunma Bakanlığı, NATO'nun talebi üzerine bir komando taburunu ihtiyat birliği olarak Kosova'ya gönderiyor. İşte detaylar...

featured

Kosova ve Sırbistan arasında bir süredir devam eden gerginlik son günlerde çatışmaya dönüştü. Bunun üzerine NATO, geçtiğimiz günlerde Kosova’daki Barış Gücü’ne (KFOR) takviye asker gönderileceğini duyurmuştu.

Bu doğrultuda Türk ordusundan bir komando taburu, Kosova’ya doğru yola çıktı. Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye; BM, NATO, AB ve AGİT görevleri ile ikili ilişkiler kapsamında bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürmektedir. Bu bağlamda ülkemiz, ortak tarihî ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmekte; son günlerde dost ve kardeş Kosova’nın kuzeyinde gerçekleşen, bölgesel güvenlik ve istikrara zarar veren olayların diyalog yoluyla çözümü için yapıcı bir tutum sergilemekte ve taraflara itidal çağrısında bulunmaktadır.”

4-5 HAZİRAN’DA GÖREV YERLERİNE İNTİKAL ETTİRİLECEKLER

“Kosova’da meydana gelen olaylar sonrası NATO Müşterek Kuvvet Komutanlığı/Napoli (İtalya) tarafından yapılan talebe istinaden, daha önceden NATO Kosova Gücüne (KFOR) tahsisli olan 65’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığımıza (Kırklareli) bağlı bir komando taburu ihtiyat birliği olarak görevlendirilmiştir. Görevlendirilen birliğimizin 4-5 Haziran 2023 tarihlerinde Kosova’da bulunan Sultan Murat Kışlasına intikali planlanmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir