1 Ocak Mekke’nin Fethi ile ilgili mesajlar ve güzel sözler! Mekke’nin Fethi mesajları resimli

Mekke'nin Fethi'nin yıldönümü yaklaşırken, bu anlamlı günü paylaşmak isteyenler En güzel, Anlamlı, Hadisli ve Resimli Mekke'nin Fethi Mesajları araştırması yapıyor. Hz Muhammed (S.A.V.) komutasında, 10 bin kişilik İslam Ordusu 11 Ocak 630 tarihinde destansı bir zaferle cahiliye devrini sona erdirmiş ve Mekke'ye adaleti, huzuru ve barışı getirmiştir. Müslümanlar bu destansı günü kutlamak için en güzel Mekke'nin Fethi Mesajları araştırmasını gerçekleştirmeye şimdiden başladı. İşte en güzel dualı, hadisli, kısa ve uzun Mekke'nin fethi sözleri, mesajları ve fetihle ilgili ayetler.

featured

“Mekke’nin fethi resimli mesajlar ve sözler,” yeni yıla kısa bir süre kala en çok aratılan konulardan biri oldu. Hz. Muhammed ve 10 bin kişilik ordu 11 Ocak 630 tarihinde Mekke’yi fethetmek için 10 gün önce Medine’den yola çıktı. İslam peygamberi ve ordusunun Mekke’yi fethetmesiyle İslamiyet Mekke’de yayılmaya başladı ve cahiliye dönemi sona erdi.

Bu anlamlı ve özel günün üzerinden tam 1. 393 yıl geçti. 31 Aralık’ı 1 Ocak 2023’e bağlayan gece dünyanın dört bir yanındaki birçok Müslüman Pazar günü farklı ibadetlerde bulunacak, sevdiklerine Mekke’nin fethi ile ilgili mesajlar ve sözler gönderip, sosyal medyadan paylaşım yapacaklar. Biz de sizler için 1 Ocak 2023 en güzel, kısa, uzun, anlamlı, hadisli, ayetli, dualı Mekke’nin fethi paylaşımları derledik…

MEKKE’NİN FETHİ NASIL GERÇEKLEŞTİ

Mekke’nin fethine zemin hazırlayan gelişmeler, Mekkeli Kureyşlilerin müttefiki Beni Bekir Kabilesi’nin Hudeybiye Antlaşması’na aykırı hareket ederek Müslümanların himayesindeki Huzaa kabilesine saldırmasıyla başladı. Bu olay üzerine Kureyşlilere haber gönderen Hazreti Muhammed, saldırıyı yapan kabileyle ittifakın sona erdirilmemesi durumunda antlaşmanın sona erdirileceğini bildirdi. Hazreti Muhammed komutasındaki İslam ordusu, teklifin kabul edilmemesi üzerine 31 Aralık 629’da savaşa hazırlandı.

Hazreti Muhammed’in ‘Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz ve hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz’ emri ve Fetih suresinin okunmasıyla İslam ordusu Mekke’ye girdi. Çatışmalarda Mekkelilerden 6 kişi öldü, Müslümanlardan ise 2 veya 3 kişi şehit oldu. Hazreti Muhammed Mekke’ye girdiğinde genel af ilan ederek kimseye zarar verilmeyeceğini duyurdu, ardından içinde 360 putun bulunduğu Kabe’ye yönelip tüm putları kırdırdı. Daha sonra Müslümanlar ile Kabe’yi tavaf eden Hz. Muhammed, ilk hutbeyi okuyup namaz kıldırdı.

Mekke’nin fethini kolaylaştıran zemin Hudeybiye Antlaşması ile atıldı. Bu antlaşma ile İslamiyet diğer kabile, topluluk ile devletlere yayıldı ve Müslümanlar, Arap Yarımadası’nda bir güç olarak kabul edildi. Bölgede adil bir ekonomik sistemin kurulması amacıyla şehir ekonomisi geliştirildi ve ticari açıdan kervan faaliyetlerine bağlılık ortadan kaldırıldı.

İslamiyet’in yayılması, Mekke’de cahiliye devrinin sona ermesi ve böylece sağlıklı bir dini hayata geçilmesi açısından büyük önem taşıyan fetih, şehirde barış ve huzuru hakim kıldı. Öte yandan, Kur’an-ı Kerim’de En’am Suresi’nin 92’nci ayetinde, Mekke-i Mükerreme’ye ‘Şehirlerin Anası’ anlamına gelen ‘Ümmül Kura’ deniliyor

MEKKE’NİN FETHİ RESİMLİ MESAJLAR VE SÖZLER

Ümmeti Muhammed’in bu mübarek günü anması ve hayırlara vesile olması dileği ile…

Bugün Mekke’nin fetih yıldönümü hayırlı olsun hepimize…

Bugün Mekkenin fetih yıldönümü. Tüm İslam aleminin (bu fetihin yüzü suyu hürmetine) uyanıp birlik ve beraberlik içerisinde olmalarını ,daha nice gönül fetihlerine vesile kılmasını Rabbim’den niyaz ederim.

 

31 Aralık Mekke’nin Fethinin Mübarek olmasını Cenab-ı Allah’tan diler, Yeni yılın ise kendi inancımıza göre karşılanmasını temenni ederim.

Bugün Mekke’nin fetih yıldönümü hayırlı olsun hepimize…

Her yeni gün ve her yeni yılın doğan bir umut olduğu, Anaların ağlamadığı, Şehitlerin gelmeyeceği inancıyla, Mekke’nin Fethi’nin Müslüman alemine yeni yılda huzur ve güven ortamına kavuşması dileğimle.

1 OCAK 2023 EN GÜZEL MEKKE’NİN FETHİ PAYLAŞIMLARI

Mekke önlerindeki orduda hangi ruh varsa, Kudüs’te de, Diyarbakır’da da, İstanbul’da da aynı ruh vardı; Fetih ruhu.

İslam için çekilen hiçbir sıkıntının boşa gitmediğini ve rabbimizin bunun karşılığında Mekke’nin Fethini müyesser kıldığı gerçeği kılavuzumuz olsun. Tüm İslam aleminin fetih yıl dönümünü de kutluyorum.

Mekke’nin fethi kalbin yuvaya dönüşüdür Al-i İmran 96 Şüphesiz, âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk ev (mâbet), Mekke´deki (Kâbe)dir.

Mekke’nin Fethi: İyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne egemen olması için verilen mücadelenin adıdır.

MEKKE’NİN FETHİ İLE İLGİLİ AYETLER

Çevrelerindeki insanlar yakalanıp götürülürken ve malları yağma edilirken, yaşadıkları Mekke’yi can ve mal emniyeti bakımından güvenilir ve mukaddes bir Harem bölgesi kıldığımızı görmezler mi? Buna rağmen onlar hâlâ saçma ve asılsız inançlar peşinde koşarak, Allah’ın nimetlerine karşı nankörlüğe devam mı edecekler? – Ankebût / 67. Ayet

48/1- Şüphesiz biz sana apaçık bir fetih verdik.

Eğer o Peygamber’e yardım etmezseniz, iyi bilin ki, Allah ona vaktiyle yardım ettiği gibi yine edecektir: Hani kâfirler onu Mekke’den çıkardıklarında, ikinin ikincisi olarak mağarada iken arkadaşına: “Üzülme, Allah bizimle beraberdir!” diyordu. İşte o zaman Allah ona yardım etti, üzerine huzur veren emniyet ve rahmetini indirdi, onu göremediğiniz ordularla destekledi. Kâfirlerin bâtıl inanç ve dâvalarını alçalttı. Allah’ın dâvası ise zâten her zaman yücedir. Çünkü Allah, kudreti dâimâ üstün gelen, her işi ve hükmü hikmetli ve sağlam olandır. – Tevbe / 40. Ayet

 

Allah ona yardım etti, üzerine huzur veren emniyet ve rahmetini indirdi, onu göremediğiniz ordularla destekledi. Kâfirlerin bâtıl inanç ve dâvalarını alçalttı. Allah’ın dâvası ise zâten her zaman yücedir. Çünkü Allah, kudreti dâimâ üstün gelen, her işi ve hükmü hikmetli ve sağlam olandır. – Tevbe / 40. Ayet

O Allah ki, Mekke’nin göbeğinde size o kâfirlere karşı zafer nasip ettikten sonra, onların ellerini sizden, sizin ellerinizi de onlardan çekti. Allah, bütün yaptıklarınızı çok iyi görmektedir. – Fetih / 24. Ayet

110/1,2,3-Allah’ın yardımı ve fetih (Mekke fethi) geldiğinde ve insanların bölük bölük Allah’ın dinine girdiğini gördüğünde, Rabbine hamd ederek tespihte bulun ve O’ndan bağışlama dile. Çünkü O tövbeleri çok kabul edendir.

48/25- Onlar, inkar edenler ve sizi Mescid-i Haram’ı ziyaretten ve (ibadet amacıyla) bekletilen kurbanlıkları yerlerine ulaşmaktan alıkoyanlardır. Eğer, oradaki henüz tanımadığınız inanmış erkeklerle, inanmış kadınları bilmeyerek ezmeniz ve böylece size bir eziyet gelecek olmasaydı, (Allah Mekke’ye girmenize izin verirdi). Allah, dilediğini rahmetine koymak için böyle yapmıştır. Eğer, inananlarla inkarcılar birbirinden ayrılmış olsalardı, onlardan inkar edenleri elem dolu bir azaba uğratırdık.

İşte bu Kur’an, kendinden önceki kitapları doğrulayan, şehirlerin anası olan Mekke halkını ve çevresinde bulunan herkesi uyarman için indirdiğimiz feyiz ve bereket kaynağı bir kitaptır. Âhirete inananlar ona da inanır ve namazlarını vaktinde dosdoğru kılmaya devam ederler. – En’âm / 92. Ayet

48/12- (Ey münafıklar!) Siz aslında, Peygamberin ve inananların bir daha ailelerine geri dönmeyeceklerini sanmıştınız. Bu, sizin gönüllerinize güzel gösterildi de kötü zanda bulundunuz ve helaki hak eden bir kavim oldunuz.

48/11- Bedevîlerin (savaştan) geri bırakılanları sana, “Bizi mallarımız ve ailelerimiz alıkoydu; Allah’tan bizim için af dile” diyecekler. Onlar kalplerinde olmayanı dilleriyle söylerler. De ki: “Allah sizin bir zarara uğramanızı dilerse, yahut bir yarar elde etmenizi dilerse, ona karşı kimin bir şeye gücü yeter? Hayır, Allah yaptıklarınızdan haberdardır.”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir